Bugun...
İMANIN KAZANDIRDIKLARI-9


Salih KEYİK
yesilbuldan@gmail.com
 
 
Reklam

-          İman edipte iyi, iyi amel ‘’ve hareket’’lerde bulunanların duasına icabet eder. Onlara fazl (-u kerem)inden daha nicesini arttırırda. Kafirlere gelince onlar içinde çetin bir azap vardır.

ŞURA SURESİ AYET:26

 

AÇIKLAMA

Onların dualarını, niyazlarlarını, tövbelerini kabul buyurur. Onları kat kat sevaplara, mükafatlara nail buyurur. Onları hiç hatırlarına gelmemiş, istememiş oldukları nimetlere kavuşturur.

 

 

-          İşte o kimseler ki iman ettiler ve iyi işlerde bulundular artık onların rableri rahmeti içine girdirecektir. İşte en apaçık kurtuluş budur.

CASİYE SURESİ AYET:30

AÇIKLAMA

Müminler Allah yanında makbul kullardır. Zira inançlı insanlardır aynı zamanda mükellef oldukları ibadetleri yaptıkları gibi sahip oldukları maddi ve manevi varlıklarından hayır ve hasenatta bulurlar. Başta ilçemiz olmak üzere yurt genelinde okul, cami, hastane, çeşme ve kur-an kursları yapan hemşerilerimizi yakınen biliyoruz ve saygıyla anıyoruz işte bunlar cennete girecekler ve nice nimetlere nail olacaklardır bu da imanın bir mükafatıdır. Önemine binaen şu hususu ifade etmek istiyorum; Bende ilmi çalışmalarıma devam etmekteyim. Bir konu üzerinde araştırma yaparken kafamdaki sorunun cevabını kitaplarda bulunca hep şöyle derim ‘’ Kitap yazmak ne kadar güzel.’’ O yazar vefat etmiş olsa bile ilmiyle hizmete devam etmektedir ve amel defterine sevap yazılmaktadır. Bu hususu şu hadisi-şerifte görüyoruz;

-          İnsan ölünce kendisinden ameli kesilmiş olur. bundan 3 şey müstesnadır. Onlarda ya sadaka-i cariyedir veya kendisinden istifade olunan ilimdir veya kendisine dua eden Salih evlattır.

-          Kimde iyi işler yapmış bir mümin olarak ona gelirse, işte onlar içinde yüksek dereceler vardır.

 

 

-          Alt tarafından ırmaklar akan adn cennetleri orada sürekli olarak kalırlar işte ‘’ kötülüklerden ‘’ arınanların mükafatı budur.

TAHA SUERSİ AYET:75-76

                                                                          AÇIKLAMA

Dini ve insani vazifelerini yerine getirmiş imanlı olarak vefat edip ahiret alemine imanlı olarak giderse büyük mükefatlar ve yüksek ikametgahlar mukkaderdir. Evet onlar için adn cennetleri mukkaderdir.

 

 

-          Ogün bazı yüzler ağarır, bazı yüzler kararır. Yüzleri kararanlara ‘’ İnanmanızdan sonra inkar mı ettiniz ? O halde inkar etmenize karşılık azabı tadınız ‘’ (denilir)

-          Yüzleri ağaranlar ise Allahın rahmeti içindedirler orada sürekli kalacaklardır.

ALLİ İMRAN SURESİ AYET: 106-107

                                                   AÇIKLAMA

106. ve 107. ayetlerde kıyamet gününde bazı yüzlerin ağaracağı, bazı yüzlerin kararacağı, yüzleri ağaranların Allahın rahmeti içinde yani cennette olup orada edebi kalacakları, yüzleri kararanlarında azaba çarptırılacakları belirtilmektedir.

 

 

 İman edipte takvada devam edenler has olan ahiret mükefatı ise daha hayırlıdır.

YUSUF SURESİ AYET:57

 

AÇIKLAMA

Ebedi mükeffatlara nail olmak istiyenler imana sarılmaları, takvadan ayrılmamaları elzemdir.

 

 

-          İnanıp yararlı işler yapanlara altlarından ırmaklar akan cennetlerin, kendilerine ait olduğunu müjdeler. Onlar dahi herhangi bir mevlide rızıklandıkça ‘’ Bu , daha öncede rızıklandırılmış şeyler , ‘’Dünyada iken bu rızıktan yemiştik ‘’ derler. ‘’ Cennet deki bu rızkı onlara ‘’ o dedikleri ‘’ benzer verilmiştir. Onlar için orada tertemiz eşlerde vardır ve onlar orada ebedi kalacaklardır.

BAKARA SURESİ AYET:25

 

AÇIKLAMA

Dinde cennet, dünya gözüyle görülmeyen hakkın gaybında gizli, sevap evinin adıdır. Bu ebedi bahçe öğle güzel bir yerdir ki altından yani zeminin içinde, tıp ki dünyada olduğu gibi ırmaklar akar. Fakat burada bol olan sadece su değildir. Bal ırmakları, süt ırmakları, sarhoş etmeyen şarap ırmaklarıda vardır. Her şey öylesine boldur orada ‘’ o cennetlerde ki herhangi bir meyveden rızıklandıkça : ‘’ Bu daha önceki rızıklandırılmış şeydircümlesi üzerine müfessir iki açıklama nakil ederler. Bunlarda birine göre ahirette verilen rızıklar şekil ve renk bakımından birbirine benzer, fakat tat ve lezzet bakımından bir sonra verilen, bir öncekinden farlıdır.

Diğer görüşe göre de ahirette verilecek rızıktan meyveler şekil ve ad bakımından dünyadaki meyvelere benzerler, fakat tat ve lezzetleri değişiktir. Ayetin muhtevasından bu ikinci açıklamanın daha kuvvetli olduğu anlaşılmaktadır.

BAKARA SURESİ AYET: 25 CİLT:1  SAYFA:111 KUR-AN-I KERİM TEFSİRİ - PROF.DR. Süleyman ATEŞ

Şu yorumu da okuyucularımın bilgisine sunuyorum ’’ İşte insan dünyada iken böyle bir istikbale nailliyet esbabına tevesüll etmelidir. İmandan Salih amellerden asla ayrılmamalıdır. Cenabı Hakkın siyanetine iltica etmelidir.

BİLMEN TEFSİRİ CİLT: 1 SAYFA: 29

 Bu yazı 1528 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI