Bugun...
İMANIN KAZANDIRDIKLARI 4


Salih KEYİK
yesilbuldan@gmail.com
 
 
Reklam

-Ey peygamber, Allah sana ve sana tabi olan mü’minlere yeter.

                                                                                                           (Enfal suresi ayet 44)

AÇIKLAMA

            Yalnız düşmanların hile ve hud’ası halinde değil herhangi bir takdirde, herhangi bir vaziyette sana ve senin ümmetine yardım eder. Buna örnek vermek isterim; görev yaptığım yıllarda önemli bir şikâyete maruz kaldım ilgililerce gerekli araştırma yapıldı sonuç lehimde oldu çalışmalarımdan dolayı takdirname verilmesi gerektiği en yetkili kişi tarafından söylendi.

            son görev yerim bir mahrumiyet yeri idi.  Allah öyle bir sevgi verdiki tarif edemem. Bütün bunlar Allahın yardımı ile idi. 

-Allah, mü’minlerden canlarını ve mallarını cennet kendilerinin olmak üzere satın almıştır.

                                                                                                                 (Tövbe suresi ayet 111)

AÇIKLAMA

            Hak yolunda nefisleriyle mallarıyla fedakârlıkta bulunacak ehli iman için yarın ahiret âleminde cennetler ihsan buyuracaktır. Onlar dünyadaki o amellerin mukabilinde böyle mükâfata nail olacaklardır.

-insanları korkut iman edenleri müjdele ki, şüphesiz onlar için rableri indinde kademe sıdk vardır, diye onlardan bir erkeğe vahyetmiş olmamız nas için taaccüp edilecek bir şeymi oldu ki, kâfirler, bu şüphe yok ki bir apaçık sâhirdir, dediler.                                                                                                                                                                                  (Yunus suresi ayet 2)

AÇIKLAMA

            Onların haklarında resülullahın şefaati mükerrerdir.

-Ve iman eden Salih amellerde bulunan kimseler altlarından ırmaklar akan cennetlere konulmuşlardır, orada rablerinin izniyle ebedi bir halde kalacaklardır. Onların duaları orada selamdır.

                                                                                                          (İbrahim suresi ayet 28)

AÇIKLAMA

            Kendileri birbirlerine selam verecekleri gibi meleklerde onların haklarında selamet han olurlar.  Bu suretle aralarında Muhammet-i diniye ve hayırhahlık vazifeleri mühimmesi tecelli eder durur. İşte imanın mükâfatı.

-Bir zaman gelirki nankörlük edenler: “keşke Müslüman olsaydılar”. Diye arzu ederler.

                                                                                                                      (Hicr suresi ayet )

AÇIKLAMA

            Bir gün yaptıklarına pişman olup keşke vakti ile Müslüman olsalardı ile temelli edecekleri temenni edecekleri bildiriliyor. Kâfirler ne zaman yaptıklarına pişman olup Müslüman olmayı temenni ederler? Yaptıklarının kötülüğünü anladıkları, sonuçlarını gördükleri zaman.

-Şüphesiz biz peygamberlerimize ve iman edenlere hem dünya hayatında, hem şahitlerin dikileceği gün herhalde yardım edeceğiz.

                                                                                                                      (Mü’min ayet 51)

AÇIKLAMA

            Bu şahitler meleklerdir peygamberlerin tebliğ-i ahkâm ettiklerini, kâfirlerin ise bunarlı yalan saydıklarını onlar şahitlik edeceklerdir. cenab-ı hak peygamberlerini ve halis mü’minlerin her vechile nusrete nail buyurmuştur. Mesela Nuh aleyhisselama ve ona iman edenleri necata erdirmiş, onu inkâr edenleride tufan felaketine uğratmıştır. Davut ve Süleyman (a.s) mülk ve saltanata nail buyurmuş düşmanlarını da kahr eylemiştir. Musa (a.s) ile ona iman edenleride selamete erdirmiş, fir’avun ile ona tabi olanlarıda sular içinde mahvu perişan kılmıştır. Yahya (a.s) ebedi saadete eriştirmiş onu şehit ettikleri için yetmiş bin kâfiri katle maruz bırakmıştır. O zatın intikamı alınmıştır. Bizim peygamberi zişanımızda büyük nusretlere nail olmuş Mekke-i mükkerreme-i feth etmiş, din-i İslamı afaka neşre muvaffak olmuştur. Ona suikast eden kâfirlerde kahr-ı ilahiye uğramışlardır. Bu mübarek peygamberleri ve sair ehli imanın uhrevi mükâfatları ise elbette ki her türlü tasavvurların fevkindedir.

                                                                                               (Bilmen tefsiri cilt 7 sayfa 3159)

 

 

            Aziz okuyucu bu yazımda da imanın bize sağladığı faydalardan bir nebze temas ettim. Allah inancımız doğrultusunda yaşamayı nasip etsin. Yukarıdaki örnekler bunu kanıtlamaktadır.

                                                                                                         

                                                                                                          Bu yazı 1140 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI