Bugun...
SADIK BAŞBÜLBÜL


Deniz Seyrek TÜTÜNCÜBAŞI GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE
buldandayasam@hotmail.com
 
 
Reklam

Devriş Memetlerin Sadık olarak bilinir. Evi Karşıyaka’da camiyi geçince Çıltıklar’ın evinin olduğu çıkmaz sokaktadır. Devriş Memet Zehra ile evli olan Sadık Amca’nın İki oğlu vardı. Büyüğü Tahir liseyi Denizli’de okuduktan sonra Üniversite öğrenimi için İstanbul’a gider ve okul bitince orada ticarete atılır. Çok genç denecek yaşta henüz kırk iki yaşındayken geçirdiği bir kalp krizi sonucu yaşama veda eder.

Diğer oğlu Haluk psikolojik sorunlarla baş edemeyip önce eşinden ayrılır. Sonra İstanbul’dan Buldan’a döner ve bir süre sonra da kendi isteğiyle bu dünyaya veda eder.

Sadık Başbülbül çok akıllı ve zeki biridir. Yeniliklere açıktır. Buldan’a motorlu tezgahı ilk getirenler arasındadır. O yıllarda bu yeni teknolojiye ayak uydurmak bir hayli zordur. Öncelikle tezgah ustası yoktur. Kendin biraz anlamazsan vay haline. Çıkmaz sokağın sonundaki evinin bahçesine kurduğu atölyede motorlu tezgahta çok güzel havlular dokurdu.

Mahallenin eşrafından olan Sadık Amca dürüst, güvenilir, özü sözü bir, sözü dinlenir, itibar sahibi, aydınlık düşünceli bir Cumhuriyet insanı idi. Seçim zamanlarında hakimlikçe re’sen sandık başkanı tayin edilirdi. Mahallede iki tane kahve olduğu halde her akşam Halk Partisi kahvesine giderdi. O yıllarda gazete okuma alışkanlığı olan nadir kişilerden biriydi. Yurt ve dünya olaylarını yakından izlerdi. Gerektiğinde kendisine bilgi için başvurulan bilge bir kişiydi.

Haksızlığa ve gericiliğe prim vermez nerde olursa karşı çıkardı. Bu nedenle ölümü de yaşamı ve düşünceleriyle çelişmedi. Bir gün camide hutbe okurken Diyanet tarafından gönderilen metnin dışına çıkan ve hurafe anlatmaya başlayan hocaya müdahale eder. “Hoca yanlış anlatıyorsun ; dinimizde böyle  bir şey yok. Siz elinize diyanet tarafından verilen metni okuyun , yoruma girmeyin” der. Yaşanan bu tartışma sonucu geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşama veda eder.

Işıklar içinde uyu Tahir ve Haluk’un babası , bilge insan. Allah rahmet eylesin.Bu yazı 1586 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI