BULDAN KENT MÜZESİ
Ferit UZ

Ferit UZ

DOST MECLİSİ

BULDAN KENT MÜZESİ

22 Kasım 2020 - 17:34
Reklam

Dünyada birçok şehirde o şehrin tarihini, kültürünü, yaşam serüvenini, hatıralarını ortaya koyan kent müzeleri vardır. Kent müzeleri o şehirlerin onlarca, yüzlerce yıllık yaşayan bellekleridir adeta. Başka bir açıdan bakıldığında aynı zamanda bir eğitim ortamıdır bu müzeler. Kentin geçmiş tarihi içindeki değişik dönemlerinin anılarını günümüze aktaran, güncel hayatla buluşturan, genç kuşaklarda o kente dair aidiyet duygusunu pekiştiren mekânlardır.
Kent müzesi kavramı dünyada 20. Yüzyılın başlarında ortaya çıkmış. İlk kent müzeleri Moskova’da, New York’ta, Liverpool’da, Bristol’de, Roma’da, Boston’da, Chicago’da kurulmuş. Sonraki dönemlerde Londra, Seul, Bogota, Montreal, Osaka, Sydney, Kopenhag katılmış bu kervana. Kuruldukları hali ile kalmamışlar sürekli kendilerini yenileme çabası içinde olmuşlar. Kentin geçmişi ile geleceğini şimdiki zamanda buluşturabilmek için yenilikler yapmışlar. Bu müzelerin diğer klasik müzeler gibi ziyaretçiler tarafından camların içindeki eşyalara bakılıp geçilmesinden ibaret kalmaması için kentte yaşayan herkesi kapsayan, interaktif katılım temeline dayalı, müze içinde aktif sergilerin düzenlendiği, hikâye dinletilerinin yapıldığı, mini gösterilerin sunulduğu yaşayan mekânlar haline gelmesi yönünde gayret sarf etmişler.
Ülkemizde ise kent müzesi kavramının gündeme gelmesi 1990 larda olmuştur. O tarihe kadar İstanbul Belediyesi Şehir Müzesi dışında Kent Müzesi olarak kabul görebilecek bir müze yoktur. 1990 lı yıllarda Kent Müzesi kavramının gündeme gelmesinden sonra ilk müzelerin kuruluşu daha çok belediyelerin girişimleri ile İzmir, Kastamonu, Konya, Kayseri ve Bursa’ da gerçekleşmiştir. Sonrasında Antalya, Samsun, Edirne, Mardin, Bartın, Safranbolu şehirlerinde kurulan müzelerle de bu yönde önemli adımlar atılmıştır. Denizli’de de bir kent müzesi kurulması yönünde 2019 yılından bu yana bir takım faaliyetlerin olduğu bilinmektedir.
Buldan’da da aslında bir kent müzesinin kurulması düşüncesi önceki yıllarda gündeme gelmiş ve birçok şehirden daha önce bu konunun gündeme getirildiği ve hatta bazı girişimlerde bulunulduğu şanslı şehirlerarasında yer aldığı düşüncesi tüm Buldanlılar’ ı umutlandırmıştı. O yıllarda Buldanlı duayen iş insanı Merhum Hacı Ahmet Tuncay ile yaptığımız sohbette Buldan Kent Müzesi’nin kurulması çalışmaları ile ilgili kendisinin ne kadar heyecanlı ve gayretli olduğunu hatırlıyorum. Sonraki yıllarda benim de İlkokulum olan Dört Eylül Okulu’nun üst bahçesine Buldanlı hayırsever Erensoy Ailesi tarafından yeni binanın yapılmasının ardından eski tarihi Dört Eylül İlkokulu binasının Buldan Kent Müzesi olarak planlandığını biliyorum. Buldan’ın merkezinde Alanyazı Meydanı’na cepheli bu görkemli tarihi binanın Buldan Kent Müzesi olarak faaliyet göstermesi büyük bir farklılık ortaya koyabilirdi. Fakat bu proje hayata geçirilmedi. Buldan’da Kent Müzesi’nin kurulmasına engel olan bir takım bürokratik açmazlar varsa öncelikle Buldan Belediyesi’nin ve Buldan’daki tüm sivil toplum kuruluşlarının bu anlamda gerekli girişimlerde bulunarak bu engeli kaldırmaları gerektiğini düşünüyorum. Buldan gibi kent kültürü çok eskilere dayanan bir şehirde bu müzenin kurulması büyük bir eksikliği giderecektir. Buldan Kent Müzesi’nin planlandığı gibi tarihi Dört Eylül Okulu binasında kurulmasının ardından, Buldan tarihini ve kültürünü gözler önüne serecek kültürel miras olarak kuşaklar boyunca atalardan kalan birçok değerli emtia, vefakâr Buldanlılar tarafından bu müzeye bağışlanacaktır. Kent kültürünün değerli temsilcilerinin katkılarıyla Buldan Kent Müzesinde çok değerli aktiviteler düzenlenerek hem Buldanlıların kendi kentlerinin tarihsel yolculuğuna tanık olmaları hem de Buldan’a gelen misafirlerin bulundukları kentin kültürel değerlerini öğrenmeleri açılarından büyük bir eksiklik ortadan kaldırılmış olacaktır.
 

Bu yazı 3721 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Hülya Damgacı Şahin
  10 ay önce
  Düşüncelerinize sonuna kadar katılıyorum, benim gibi çoğumuzın okulu olan 4 Eylül İlkokulu binası da bu iş için muhteşem bir seçim, ah bu bürokratik engeller, tarihi konakları da çürütüyor malesef :(
 • Menderes Kaval
  10 ay önce
  Mükemmel ve çok yerinde bir talep inşallah olur,böyle bir konuyu değerli köşemizde yer verdiğimiz için teşekkür ederim
 • Menderes Kaval
  10 ay önce
  Mükemmel ve çok yerinde bir talep inşallah olur,böyle bir konuyu değerli köşemizde yer verdiğimiz için teşekkür ederim
 • Menderes Kaval
  10 ay önce
  Mükemmel ve çok yerinde bir talep inşallah olur,böyle bir konuyu değerli köşemizde yer verdiğimiz için teşekkür ederim