SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI - 2
Süavi UYUM

Süavi UYUM

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI - 2

17 Kasım 2021 - 14:08
Reklam

(Devam)
Not- Gazetemizin Haziran 2021 tarih ve 187 sayılı baskısında 1No lu Dokumacılar Kooperatifinin ikinci yönetimini, yanlışlıkla ilk yönetim olarak yazdığım için okurlarımdan özür dilerim. Kuruluş- 1937. İlk başkan tespit edilemedi. İlk yönetim tespit edilemedi.
Doğal Hayatı Koruma Derneği – Kuruluş-1992. İlk Başkan Eczacı Şerif Doğan. İlk yönetim – Ahmet Tuncay, Sait Yalçın, Turgut Erensoy, Halil İbrahim Tengiz, Ali Uzman
S.S. Buldan Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifi- Kuruluş – 1955. İlk Başkan – Mehmet Türe. İlk Yönetim – Fevzi Öztürk, Emin Cerit, Cafer Havlucu, Hilmi Karacasulu, Mehmet Çıplak, Hacı Ali Aydınlı.
Buldan Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı – Kuruluş – 1941. İlk Başkan Turgut Çelebi. İlk yönetim – tespit edilemedi.

YATIRLAR(EVLİYA KABİRLERİ) (Devam)
Kumralı Dedesi- İçme Dedesi- Yayla Dedesinin şu anki durumları.
Zonguldak- Karabük’te yaşayan hemşerimiz Hacı Hasan Mustak(1923-1996) yardımı ile gerçekleştirilmiş. Hacı Hasan Mustak önce İstanbul’a, sonra Karabük’e yerleşmiş. Halveti tarikatına girmiş. Kastamonu’daki Şeyh Şaban-ı Veli’ye talebe olmuş. Ölünce Karabük –Yeşilova köyüne gömülmüş. İlçemizdeki bu üç kabrin yapımı için Alı Süleyman Alsoy’a para göndermiş. O da Çavuşoğlu’nun Jeep’i ile işçi ve malzeme taşıyarak beton kabirleri yaptırmış. Tahmini yıl 1992. Yayla dedesinin adı Gül Dede olarak değiştirmişler. Değiştirme nedenini tespit edemedim.
Önemli not- Evliya kabri bulunan kabristanlarda, kabir çevresindeki Müslüman kabirlerinin yazılı mermer kabir taşlarından zamanla yana yatanları veya belinden kırılanları, olduğu yerden alınarak evliya kabri üzerine konuluyor. Bu davranış, hem taşı alınana hakaret, hem de Müslüman –Türk geleneğine hakarettir, saygısızlıktır, hatta hıyanettir. Lütfen böyle yapmayalım. Kabir taşları yerinde kalsın. Kaynak- Hasan Mıstak(1963)
CENAZE
1959 yılı Helvacılar mahallesinden Kannı Musa öldü diye ailesi, Yıkıklar Cami imamı Karaburun Hafızı cenaze yıkamaya çağırmış. Cami imamı, teneşir tahtası üstünde yatan cenazeyi ılık su ile yıkamaya başlayınca cenaze gözünü açmış, kolunu hareket ettirmiş. Doğrularak otururken, başlamış söylenmeye “Biz hiç mi su görmedik! Avratların içine ettiklerimin!”. Böyle bir canlılık göstermesi ve hem de sövmesi üzerine 15 yaşındaki bir genç (Mehmet) ile cenazenin kardeşi hariç hoca ile diğer insanlar kaçmışlar. Kannı Musa bir sene daha yaşadıktan sonra, aynı gün ve aynı saatte vefat etmiş. Öldü diye düşünülen insanın, sıcak su ile yıkandığında canlılık belirtileri göstermesine halk arasında “Kan tutulması” denir. Bir çeşit kalp krizi olarak düşünülebilir. Kaynakça- Gözlerli Mehmet Babürşah(1943-2017) Kannı Mehmet Uluçay(1969)
HASTANE
Halk arasında Yukarı Hastane olarak bilinen hastanenin açılışından bugüne kadar resmi adında yapılan değişiklikler. Verem Sanatoryumu, Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Doktor Abdullah Sayıner Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi
 
 
 

Bu yazı 359 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum