DÖRDEYLÜL İLKOKULU FEHMİ, MEHMET, ŞÜKRÜYE ERENSOY ORTAOKULU
Süavi UYUM

Süavi UYUM

DÖRDEYLÜL İLKOKULU FEHMİ, MEHMET, ŞÜKRÜYE ERENSOY ORTAOKULU

19 Ekim 2020 - 09:43


Cumhuriyetin ilanından sonra Milli Eğitim alanında yenilikler yapılmış. Bunlardan birisi de yeni harflerin ve yeni eğitim şeklinin insanlara öğretileceği yeni binalar yapılmasıymış. Mustafa Kemal Atatürk, zamanın mimarı Mimar Kemalettin’e iki katlı, çok derslikli taş bina projesi çizdirmiş. Bu projeden her vilayete göndermiş. Şehir merkezlerine kendi imkânları ile bu projedeki binadan yapılmasını istemiş. Ayrıca ekonomik gücü olan kazaların (İlçelerin) da aynı binadan yapabileceklerini belirtmiş.
Zamanın Belediye Başkanı Osman Efendi(Demirel), ekonomisi iyi olan şehrimize böyle bir okul yapmak için şehrin kurmaylarıyla faaliyete başlamış. İlkokul yeri olarak dere kenarında boş olan bir yer olan şimdiki Haydar Azgınoğlu’nun evinin olduğu yer okul olarak seçilmiş. Temel kazılmış, toprak seviyesine kadar duvar yapılmış. Buldanlı yöneticiler okul yapımını durdurmuş. En büyük sebep çocuklar dere kenarında oynarken dereye düşerek, kışın sele kapılabilir, normal zamanda dereye düşerek bir yanlarına zarar verebilir düşüncesi imiş. Haydar Azgınoğlu bu yeri alınca şimdiki durduğu evi okulun temelleri üzerine yaptırmış. Sonra 1925 yılında kabristan yanında cenaze namazı kılınan musalla taşı bulunan ve şehrimize Osmanlı döneminde en son yapılan Arap İlyas tekkesi yanındaki boş alan yani okulun şimdiki yerleşim yeri uygun bulunmuş. Temel atmak için büyük taşlar getirilmiş. Ege bölgesinin tanınmış taş bina yapım ustalarından Çomuk Yusuf’a görev verilmiş. Çomuk Yusuf birden ortadan kaybolmuş, sekiz ay sonra ortaya çıkmış. 1926 yılında temeli atılmış. Taş duvarları bu ekip tarafından Çomuk Yusuf ekibi tarafından yapılmış. Tavan, taban, pencere ve kapı doğramaları Marangoz Hüsnü İşçioğlu ekibi tarafından yapılmış. Çatı da aynı ekipçe yapılmış. Üstüne konan kiremit Kütahya’dan getirtilmiş. 1 Mart 1928 tarihinde inşaat tamamlanarak okul hizmetine açılmış.
Cumhuriyetin 15. yılında Denizli adlı kitapta okulun 50.000 liraya mal olduğu kayıtlı. Okuldaki ahşap işlerindeki keresteler Buldanlı tahtacılar tarafından Ziftlik’ten getirilmiş. Okul açıldığında okulun ilk adının Cumhuriyet Numune Mektebi olduğu görülüyor. Okulun Cumhuriyet meydanına (Alanyazı Meydanına) bakan kapısı üzerinde Osmanlıca bir kitabe vardır. Yeni Latince yazıya geçildiği halde Osmanlıca –Arapça kitabe yazılması manidardır. Bu kitabenin tercümesi şöyledir.
Cumhuriyet Numune Mektebi- 1927
Maziyi devirdik yüce bir azimle, cehlin
Yaptık yıkılan sine- i enkazına mektep
Ansın da rehakarını ahvadı be neslin
Bir menba i feyz ve hüner olsun ona mektep
Banisi Kaymakam Ahmet İhsan – Taşçı Niyazi
Okul bahçe duvarındaki Atatürk heykeli ve kabartmalar 4 Eylül 2000 ‘de Belediye Başkanı Temel Başbuğ zamanında yaptırılmıştır.
Kaynakça – Tahsin Özkan(Emekli Kâtip, Noter – 1934-2019), Ahmet Tuncay(İşadamı – 1934 – 2019)
 

Bu yazı 3627 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum