YAŞAM GAZETESİ
Mehmet SEYREK

Mehmet SEYREK

YAŞAM GAZETESİ

07 Şubat 2017 - 11:00

Gazeteciliğin Buldan’daki tarihi çok eskiye dayanır. Benim küçüklüğümde Buldan’da iki yerel gazete vardı. Birisi ADALET diğeri HÜRYOL. Birini Zeki Efeoğlu çıkartırdı diğerini ise Muammer Dirik.

Bu gazeteler siyasi yönü güçlü olan gazetelerdi. Buldan’ın yanında Ege bölgesinde de satılır; zaman zaman Adana’ya kadar uzanırdı. Demokrat parti yanlısı olan bu gazeteler İsmet İnönü’ye hücum ederek satışlarını artırmaya çalışırlardı. Bu sayede her iki gazeteci biri İzmir’den diğeri Manisa’dan milletvekili seçilmişlerdir.

Daha sonra uzun yıllar Buldan’ımızın yerel bir gazetesi olmamıştır. Ta ki Buldan’da Yaşam Gazetesi yayın hayatına girene kadar. Yaşam gazetesi yayın hayatına girince büyük bir boşluğu doldurmuştur. Özellikle Memleket hasreti çeken, Buldan dışında yaşayan hemşehrilerimiz için neredeyse çölde bir vaha gibi algılanmıştır. Halen de bu özelliğini sürdürmektedir.

Elbette bir basın organının herkesi, özellikle tüm siyasi düşünceleri aynı anda tatmin etmesi olanaksızdır. Böyle bir beklentinin gerçekleşmesi düşünülemez. Ne var ki bir yerel gazeteden beklenen doğru ve gerçek haber vermesi ve objektif yayıncılık yapmasıdır. Yaşam gazetesi yıllardır sürdürdüğü objektif yayıncılık ilkesi ile bu beklentiyi fazlası ile gerçekleştirmiştir. Bizim işimiz oturup yaşam gazetesine övgüler düzmek değildir. Yine de hakkını teslim edelim ve söylemek istediğimiz söze gelelim.

Bir süredir yaşam gazetesinin yayın hayatını sürdürmekte güçlük çektiği; yayın hayatına son verebileceği yolunda haberler duyar olduk. Bu üzücü haber içimizi acıttı. Yıllar önce iki gazetenin yayın yaşamını sürdürdüğü Buldan gibi bir ilçede yıllar sonra bugün bir tek gazeteyi yaşatamamak bize yakışmaz. Üstelik Yaşam Gazetesi akranlarına göre çok çok nitelikli bir gazetedir.

Bu durumda gazetemizin yaşaması için üzüntü bildirmekten, dövünmekten öte kısacası kuru laftan öte ne yapabilirizi gündeme taşımak gerekli. Bir şey yapmalıyız, bir şey yapmalıyım. Ne yapabiliriz? Ben ne yapabilirim?

Sizin ne yapacağınız size ait. Ama ben ne yapacağımı buldum. Benim avukat olarak reklam vermem yasal olarak mümkün değil. Bakkal olsam, fırıncı olsam reklamımı iki katına çıkarır destek olurdum. Ama sonunda çözümü buldum. Gazetemize yarım sayfa ilan vereceğim. Yalnızca şöyle yazacak: “ Yaşam Gazetesi Yaşasın”

Umarım gazetemiz kapanmak zorunda kalmaz.

Sizlerin de elinizden gelen desteği vereceğinizi umut ediyorum.

Dostlukla kalın

Bu yazı 2034 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum