BİR ŞEY YAPMAK, BİR ŞEY OLMAK
Mehmet SEYREK

Mehmet SEYREK

BİR ŞEY YAPMAK, BİR ŞEY OLMAK

30 Nisan 2019 - 14:29

“Kişi yaptığı işlerin bir toplamıdır”
                                                     Andre Malraux
Andre Malraux bir Fransız düşünürü, devlet adamı, yazar. Basit bir söz söylemiş ama aslında derinliği olan bir söz. Şöyle etrafımıza bakalım. Etraf bir şey yapmak değil; bir şey olmak isteyen insanlarla dolu.
Yıllar boyu derneklerde, sendikalarda, Baroda, Demokratik kitle örgütlerinde, platformlarda çalıştım. Yöneticilik yaptım. Gördüğüm şudur. Herkes bir şey olmak ister. Başkan, yönetim kurulu üyesi, denetçi, disiplin kurulu üyesi ve saire. Ama bir şey yapmaya gelince pek kimseyi bulamazsın. Oysa bir şeyler yapmak, kendin için değil ama onu mutlaka yaparsın. Başkaları için bir şeyler yapmak. Kolay gibi görünür ama hiç de kolay değildir.
Kimi insan vardır. Dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanır. Yeryüzünde ne varsa her şey kendisi için, kendisinin yararlanması için vardır. Hiç ağaç dikmemiştir. Ne var ki bütün bitkiler kendisi için yaratılmıştır diye düşünür. Hiç hayvan beslememiştir. Hayvanları çok sevdiğini söyler. Bir örnek ver desen  “kızarmış hindi” der. Etrafındaki bütün insanların kendisine hizmet etmesini bekler. Böyle olmazsa herkes kötüdür.
Hiç aklımdan çıkmaz. Bursa’ya geziye gitmiştik. Çağdaş Eğitim Kooperatifinin eğitim kurumlarını geziyorduk. Lise müdürü okul hakkında bilgiler veriyordu. Dedi ki: Anneler babalar bize gelir, çocuğum en iyi okulları kazansın, doktor olsun, mühendis olsun, avukat olsun vb. olsun ister. Biz elbette bunları sağlamakla yükümlüyüz. Ama biz Çağdaş Eğitim Kooperatifinin öğretmen ve yöneticileri aynı zamanda öğrencilerimizin mutlu olmasını, çağdaş düşünceli olmasını, topluma ve çevreye yararlı insanlar olmasını, merhametli olmasını, yardımsever olmasını, dürüst ve güvenilir olmasını, kendisiyle barışık olmasını, beden ve akıl sağlığının yerinde olmasını da isteriz ve öğrencilerimizin bu şekilde yetişmesi için elimizden gelen çabayı gösteririz.
Etrafımızda öyle insanlar vardır ki konuştuklarına baksanız gayet olumlu, güzel düşünceleri vardır. Ama bir türlü bunları eyleme dönüştürmezler. Yalnızca güzel düşünceler olarak kalır. Bunun ne kendilerine ne de topluma bir yararı vardır. Yalnızca güzel konuşmalar ve temenniler olarak kalırlar. Önemli olan düşünmek değil yapmaktır. Bir şey olmak değil bir şey yapmaktır. Tabii ki iyi bir şeyler yapmaktır.
 

Bu yazı 1093 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ramazan Tembeloğlu KUZGUN
    1 yıl önce
    Çok beğendim.. Hocam meselenin zırt dediği yer de tam bu. Her akşam bi-şey yapmalı diyorum, düşünüyorum, sabah kalkınca uykuda silinmiş oluyor. Kahrolsun şu uyku. Aklımıza gelince de, unutmaya çalışıyoruz. Unutmaya çalışmak da yorucu. Selamlar. Bilmem başka milletlerde var mı ama? Yumurtanın kapının ağzına gelmesini beklemek gibisi var mı? İzçek'lilere selamlar.