Süavi UYUM

Süavi UYUM

ÇEŞİTLİ

07 Aralık 2017 - 09:03

MEKİK

            Dokumacılıkta el tezgahın da, el ile atılan mekikten; asılmalı ipli-takke ile atılan mekik’e ilk getiren ve uygulayan Güroluk mahallesinden Arap İbrahim’dir.

KAYNAKÇA: İdris İbrahim BİLGİN  1940-2017

MÜHÜR

            Eskiden ahi teşkilatında mühür dört parçadan yapılırmış ve bu parçalar vidalı bir sapın içine geçerek birleştirilirmiş. Mühür’ün her bir parçası idare heyetinin bir üyesinde, sapı da başkanda bulunurmuş. Dolayısıyla mühür, beş kişinin herhangi bir mesele üzerinde ittifakı olmayınca kullanılmazmış. Böylece hem kötü uygulamaların önüne geçilirmiş hem de ahi teşkilatı yöneticileri problemli bir işte ‘benim onayım yoktu’ diye inkar yoluna gidemiyormuş.

KAYNAKÇA: Suat KARCI 1930-2010

BUCAK

            Bucak kelime olarak köyden büyük yerleşim yeri anlamına gelir ama ilçemizde halkımız mahallelerden ayrı ilçeyi üçe ayırır. Yukarı parktan daha yukarıdaki mahalleler topluluğuna Yukarı Bucak, Yukarı parktan aşağı taraftaki mahalleler topluluğuna Aşağı Bucak ve Buldan deresinin güneyinde kalan bölümüne Öteyaka adını vermişler .

KAVGA

            Öteyaka, gençleri ile yukarı bucak ve aşağı bucak gençleri arasında tatlı kavgalar yaşanırmış. Bu kavgaların ana teması üstünlük sağlamak, gövde gösterisi yapmak imiş.

Örnek 1: Öteyakalı gençler ile yukarı bucaklı gençler tatarlar sokakta derenin her iki tarafından birbirlerine el ile, çatal sapan ile (gıcır sapan) yada sallama sapan ile taş atarak birbirlerini yaramaya çalışırmış.

Örnek 2: Öteyakadan bir genç yukarı bucak bölgesine gitse yada yukarı bucaktan bir genç öte yakaya gelse; eğer o mahallede akrabası yok ise ‘sen bizim mahallenin kızlarına sulanmaya mı geldin’ diyerek mahallenin gençleri tarafından dayak atılırmış.

Örnek 3: Tam Çalgılı düğünlerde zeybek oynamada “özellikle buldan zeybeği-goca oyun” oyuna kalkan mahalleli gençlerin sayısı ne kadar çok olursa ve oyunu ne kadar düzgün oynarlarsa o kadar çok hava atmış olurlar, o kadar prestij-nüfuz kazanırlarmış. Hatta diğer gruplar oyuna kalkmasın diye oyunlarını uzatırlarmış. Bu çekişmeler Buldan zeybek folkloruna kalite getirmiş. Yine bu çekişmeler kadın zeybek folkloruna da kalite ve çeşitlilik getirmiş. Şu nokta çok mühimdir erkek folklorunu erkekler kadın folklorunu sadece kadınlar oynar. Asla karma oynanmaz buldan zeybek folklorunun tabiatına aykırıdır. 

Bu yazı 1916 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum