BELEDİYE TAM ÇALGI EKİBİ
Süavi UYUM

Süavi UYUM

BELEDİYE TAM ÇALGI EKİBİ

02 Nisan 2019 - 10:28

25 Kasım 1920 yılında Men-i İsraf Kanunu çıkmış, TBMM de ilk çıkarılan kanunlardan birisidir. Bu kanunun amacı devlet dairelerin ve Belediyelerdeki harcamaları kayıt altına almak, lüzumsuz harcamaların önüne geçmek, savurganlığı önlemek imiş.

Buldan Belediyesi de düğünlerdeki özellikle zengin ailelerin aşırı savurganlığını önlemek için düğünden önce ve düğünden sonra tatlı(baklava) ve çerez gönderilmesini yasaklamış, ayrıca şehir dışından tam çalgı ekibi getirerek çok masraf yapılmasını önlemek için Belediye Tam Çalgı Ekibi kurulmuş. Buldan Halk Evi de kurulmuş, Buldan tam çalgı ekibi de Halk evinde çalışırmış. Belediye tam çalgısında müzik aleti çalan kişiler ve kullandıkları aletler,

Davulcu Veli- Davul, Hacıkırların Hayrettin – Klarnet, Yahya Uz- Keman, Kartal Salih- Bağlama, Hüseyin (Yabancı)- Davul, Moramıt Remzi- Cümbüş, Moramıt Reşat – Cümbüş, Postacı Kazım(Bahriyeli)- Darbuka, Caran Hacı Ahmet – Cümbüş, YörükAli Hikmet – Cümbüş, Ud, Elektrikçi Yılmaz – Bağlama, Akçalı Mehmet – Ud, Hamdi Türkmenoğlu – Kanun, Helvacı Sağır Şevket – Cümbüş, Ud, Kemal Tural’ın babası- Klarnet, Şoför Sırrı’nın abisi Tevfik – Darbuka, Sarı düdük, Hikmet Çavuş (Eryiğit), Cümbüş, keman, Hikmet Şen – Keman, Bağlama(Aynı zamanda hattat ustası)

Hikaye- Belediye Başkanlarından Talat Tarakçı’nın kardeşi Ragıp Tarakçı’nın düğününde o kadar çok silah atılmış ki barut kokusu şehirde üç gün dağılmamış ki halk nefes alışlarında hissetmiş.

Hikaye- Moramıt Remzi’nin dedesi çok güzel bağlama çalarmış. Güroluk mahallesindeki evinin bahçesinde güneşli bir Nisan gününde, çiçek açmış badem ağacının altında bağlamasını çalarken bir bülbül gelmiş, bağlamanın sapına konmuş. Moramıt Remzi’nin dedesi bunu görünce saz çalma işini bırakmış, bağlamanın sapından tutarak bağlamayı taşa çarpmış, bir daha bağlamayı eline almamış. Bülbül bu olaydan sonra aynı yere gelerek günlerce şakımış.

Hikaye- Halkevinde müziği ilk öğreten, Buldanlılara aşılayan Hükümet memuru Haydar Bey imiş.

Hikaye – Fevzi Kuyumcu’nun Belediye Başkanlığı zamanında İzmir’den özel getirilen Tevfik Nevzat Bey, Halkevinde nota ile ders vermiş, bu müzik kursu bir ay sürmüş.

Hikaye- 1950 den sonra Denizli ve Sarayköy’den tam çalgı ekipleri gelmeye başlamış.

Hikaye – 1951 yılında Denizli’den gelen tam çalgı ekibindeki Ramazan usta ortaokul öğrencilerine sarı düdük ile 19 Mayıs hareketleri yaptırmış.

Hikaye – Çarşı mahallesinden eski Belediye Başkanlarından Veli Başdurnalı’nın dedesi davul çaldığı için lakapları Davulcular’dır

Kaynakça- Salih Gazdağlı- 1933, Mehmet Akçalı – 1926-2016, Süleyman Eralp – 1919- 2011, Mehmet Eralp – 1935 -2014, Yaşar Tümbay – 1938-2016, Yörük Ali Hikmet -1928

 

Bu yazı 3204 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum