Süavi UYUM

Süavi UYUM

ARAP KAZIM

23 Kasım 2022 - 11:16

1331(1915) doğumlu olan Arap Kazım Çelikyurt’un babası Mehmet Ali Çelikyurt, Osmanlı devleti döneminde İstanbul’dan Buldan’a medreseye devlet memuru(eğitmen) olarak gönderilmiş. (Şimdiki Devlet Hastanesinin olduğu yerdeki Yeni medreseye). Cumhuriyetin ilanından sonra medreseler kapatılınca bir süre işsiz kalmış. Sonra tahsili olduğu için memur olarak Güney’de görev yapmış, Buldan’da görev yapmış. Annesi Kocapirler (Kocadokur) ailesinden Fatma hanımdır. 1989 yılında vefat etmiştir.

Çocukluğunda çok hareketli, bıçkın bir çocukluk devresi geçirmiş. Bunun için 18 yaşında iken babası Arap Kazım’ı akrabası olan İzmir’deki Astarcı Mustafa’nın yanına göndermiş. Astarcı Mustafa’nın Basmane- Tilkilik- Kadifekale- Kireçlikaya semtlerinde, el tezgâhında astar dokunan atölyeleri varmış. Astarcı Mustafa yanına aldığı Arap Kazım’ı kendi oğlu gibi davranmış. İşlerinin muhasebesini vermiş, ustabaşı olarak yetki vermiş. İlerleyen zaman içinde kabadayı ayaklarından, esnaftan haraç almaya başlayan kişiler, Astarcı Mustafa’yı rahatsız etmiş. Durumu öğrenen Arap Kazım, haraç almaya gelen bu kişileri dükkânın önünde güzel bir dayak döşemiş. Basmane ve Tilkilik esnafına bir daha rahatsız etmemişler. Arap Kazım’ın genetik yapısında Afrikalı geneti yapı nedeniyle, vücut yapısına göre Basmane ve Tilkilik esnafı, halkı tarafından “Sallak Dudak Kabadayı” lakabı verilmiş. AstarcıMustafa, demirci Sarı Usta’nın kardeşi imiş.
Doktor Behçet Uz’un belediye başkanı olduğu dönemlerde, fayton arabalarının atlarının arkalarına, kakalarının yerleri kirletmemesi için torba taktırılmasına karşı gelen Hataylı faytonculara karşı, başkan Doktor Behçet Uz’u kendi başına korumuş. Üç yıl korumacılığını yapmış. İzmir’de kaldığı sürece Basmane ve Tilkilik esnafının hayır duasını almış.
Buldan’da bazı kişiler, zenginlerden haraç alıp, baskı kurmaya başlamışlar. Esnaflardan, Mehmet Sait Yalçın, bu durumdan kurtulmak için Mehmet Ali Çelikyurt’a (Arap Hoca), gelerek, “Senin oğlanı Buldan’a çağıralım, bu durumu düzeltiversin” demiş. Arap Hoca’da “Kazım’a bir şey demem, sen konuş, seni kırmaz” demiş.  Mehmet Sait Yalçın, o günkü esnaflardan Damat Halla ile konuşmuş. Damat Halla, Mehmet Sait Yalçın’ a “Senin rahatsız olduğun konuda, sana Kazım yardımcı olur. Baba oğul gibi geçinirsiniz” demiş. O da “Olur” demiş. Bu konuşmadan iki ay sonra Arap Kazım, kurban bayramı için Buldan’a gelmiş. Mehmet Sait Yalçın, Arap Kazım ile konuşarak ikna etmiş. İzmir’deki işlerini bırakarak Buldan’a dönmüş, yerleşmiş. Bu tür pis işlerin bitmesine yardımcı olmuş. Devre kaybı olarak askere gitmiş. Çanakkale’de askerlik yapmış. Evlenmiş. İki kız iki erkek dört çocuğu olmuş. Buldan’da esnaflık ve kasaplık yaparak rızkını temin etmiş. Çocuklar yetişince İstanbul’a göç etmiş. İstanbul’da esnaflık yapmış. Adnan adında bir arkadaşı ile Belgrat kapı ve Silivrikapı semtlerinde Arap Kazım namına uygun bir delikanlı hayatı olmuş. Büyük kızı Zehra’nın çocuklarından biri genel cerrah, diğeri çene cerrahıdır. Büyük oğlu Refik’in kızı Uğur, Koç Üniversitesinde Profesör, oğlu Umut Kocaeli Üniversitesinde Kardiyoloji Profesörü, eşi enfeksiyon hastalıkları uzman Profesör İpek’tir. Küçük kızı Öznur, Çapa Üniversitesi psikiyatris Doçent Doktor olarak çalışıyor. Küçük oğlu Cengiz, Özel Bağcılar Hastanesi KBB doktoru, oğlu Uzman Doktor Aydın Devlet Hastanesinde görev yapıyor. 
Arap Kazım’ın sevdiklerine ve yakın çevresine en çok söylediği sözü şu imiş. “Ben evlatlarıma servet bırakmadım ama memleketime ilim adamı bıraktım!” Arap Kazım’ın Buldan’da Yeni mahalledeki, Serezli Sokak, Balcı çıkmaz Sokakgirişi sağda bulunan evinin bir bölümünü, on sene önce cadde açılırken, belediye tarafından istimlak edilmiş. Kalan bölümü de çocuk parkı yapılmak şartıyla belediyeye, çocukları tarafından bağışlanmış. Ne yazık ki on seneden fazla zaman geçmesine rağmen, çocuk oyun grubu konulan arsaya “Arap Kazım Çelikyurt Çocuk Parkı” levhasının konularak, parkın resmileştirilmemesi vatandaşların tepkisini çekmektedir. Arap Kazım, Arap Sami Çelikyurt’un abisidir.
Kaynakça- Emekli öğretmen Ahmet Kozacıoğlu(1937), İlhami Çelikyurt(1949), Arap Sami Çelikyurt.
 

Bu yazı 825 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum