Süavi UYUM

Süavi UYUM

AKIN LİSESİ

31 Temmuz 2017 - 20:24

1968 yılı… Zafer İlkokulu Müdürü Mehmet ÖZÇETİN ( 1912 – 1988, Karaberberler Ailesi’nden), okulun eski binasının yerine yeni, modern, beton bir bina yapmak için samimi arkadaşı Rüştü AKIN’ a (1915 – 1997 ), İstanbul’ a bir mektup yazmış. Okuduğu okuluna yeni bir bina yaptırıvermesini rica etmiş. İş adamı Rüştü AKIN mektubu okuyunca 30.000 ( Otuz bin ) Lira para havale göndermiş. Bu para ile annesi Safiye Hanım adına okul yapılmasını istemiş. Müdür Mehmet ÖZÇETİN para havalesi gelince resmi işlemleri başlatmak için Belediye Başkanı Ethem TÜMBAY’ ın makamına gitmiş, konuyu anlatmış. Bu arada belediye başkanının odasında tapucu Süleyman BAŞKARACAOĞLU, Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Şinasi GÖKÇEDAĞ, Süleyman ERALP ile daha birkaç kişi varmış. Belediye başkanı ve odadakiler Mehmet ÖZÇETİN’ i dinlemişler. Önce belediye başkanı Ethem TÜMBAY, sonra odada bulunan diğer kişiler bu konudaki düşüncelerini söylemiş. Odada bulunanların düşünceleri sonucu, farklı bir noktaya varmış. O nokta da şu imiş: Buldan’ a bir lise binası yapılmasının daha önemli olduğu. Bu konuşmalardan sonra Mehmet ÖZÇETİN İstanbul’ a iş adamı Rüştü AKIN’ a tekrar bir mektup yazmış. Mektubunda Buldan Halkının acilen bir lise binasına ihtiyacı olduğu, ortaokulu bitiren pek çok gencin maddi imkânsızlıklardan Denizli’ ye okumaya gidemediği, şehrin tahsil olarak çok geride kaldığını anlatmış. Rüştü AKIN mektubu alınca cevabında bu düşünceye tamam demiş. Tapusu belediye tasarrufunda bulunan arsa Milli Eğitime devredilmiş. Lisenin açılması için resmi işlemler başlamış. Lise binasının yapımı için de resmi işlemler başlamış. 1969 eylül ayında okulun temeli atılmış. 1969-1970 eğitim öğretim yılı için Akın Lisesi’ ne ilk öğrenci kayıtları yapılmış. Temel atma törenine AKIN ailesinin fertleri, Akın Lisesi ve Buldan Ortaokulu ile ilkokul öğrencileri, eğitim camiası, Buldan Halkı ve devlet memurları katılmış. Binanın yapımını Buldan Belediyesi üstlenmiş. Bir sene içerisinde bina tamamlanmış. Zafer İlkokulu Müdürü Mehmet ÖZÇETİN bina bitinceye kadar her gün kontrole gitmiş. Manevi bir mesuliyet hissederek çok gayret göstermiş.

                Lise birinci sınıflar 1969-1970 eğitim öğretim yılını ortaokul binasında yapmış. 1970-1971 eğitim öğretim yılında lise bir ve lise ikinci sınıflar ortaokul ( şimdiki METEM ) binasıından Akın Lisesi’ nin yeni binasına taşınmış. Akın Lisesi ilk mezunlarını 1971-1972 eğitim öğretim yılı sonunda vermiş.

                Akın Lisesi ilk idareciler:

Müdür: lise birde Mustafa AYTEKİN, lise iki ve sonrası Orhan TAKIM

Müdür Yardımcısı: Ahmet CİHAN

Öğretmenler: Enver DEMİR, Gürbüz AKPINAR, Remziye BAŞÜN, İsmet KARAMAN, Salih Zeki KADIOĞLU, Cemal TOPAL, Hayriye CİHAN, Şefik KALKAN ( Bayburt ), Halis EKMEKÇİ ( Çivril ), Ali GÜNER, Avni ATEŞ, Mustafa AYTEKİN, Vural GÜREL, Veli TURACI, Abdurrahman SONTUR, Mehmet Necat ÖZDEMİR, Ahmet DEMİRKAZIK, Mevlüt Gürkan TANJU, Galip KOCABAŞ, Hatice BAŞBUĞ, Gürbüz GÜNER, Ali Cengiz SÖNMEZ, Jülide AYTEKİN

                Akın Lisesi ilk kayıt olan öğrenciler:

Alime İNCEKARA, Ergül PEHLİVANOĞLU, Perihan BAŞDURNAL, Sabahat ÖDEL, Sunal ÇABUK ( Güney ), Mehmet ÖZDAĞ ( Güney ), Osman  YOLCU, Hasan ÇANAKKALE, İbrahim Ethem ÜSTÜN, Muzaffer ERDOĞAN, Hüseyin UZ ( Güney ), Abdulkadir SEYREK, Hikmet SUNAL, Sabiha ÇELEBİ, Hatice KUMRAL, Vasfiye BAŞOCAKÇI, Ahmet GEDİKOĞLU, Cihat DAĞDELEN, Cengiz Sait BAĞCI, Nadir YELESER, Nuri YÜCE, Osman TONKA ( Tavas ), Bahtiyar KAYALIOĞLU, Sude ORPAK, Cevdet GÜLER, Hüseyin BAŞÇALLI, Bekir AFACAN, Selahattin ÖZVEREN, Turgut TAKMAKLIOĞLU, Mualla FIRTINA, Mahizer BAŞDAĞ, Şerafettin ERBUDAK ( Güney ), Mustafa EKMEKÇİ ( Güney ), Mustafa IRMAK ( Güney ), Mehmet Ali ÖZÇELEER (Güney), Osman UĞUZ, Ümran EKLİOĞLU, Osman ORTAK (Güney), Musa ÇETİNEL, Ali ELMAS (Yenicekent), Salih KUYUMCU, Süleyman OSKAN (Sarıgöl), Fatma DEDA (Çal), Ali ATİK (Güney), Hasan YEŞİL (Güney), Rıza İNCİ, Gülhanım KÖKLÜ, Mehmet ERTARAKÇI, Mehmet ÜNSAL, İbrahim DERYAN (Güney), Sadettin YENİCELİOĞLU, Aysel SICAK, Sabir GÜVEN, Halil BAŞTÜRKMEN, Salih KAYAN, Dânâ KARDEŞLER, İsmail BADEM (Alaşehir), Meral UZ, Necati VARDAR, Hanife VARDAR, Erol PEHLİVANOĞLU, İlhan DALKILIÇ, Ali ALGÜN (Güney), Suavi UYUM, Ramazan UĞUZ, Sıddıka KÖLGESİZ, Temel BAŞBUĞ, Ahmet TANRIKULU, Mustafa GEGEZ, İbrahim KAZAK, Ramazan SARICA, Halil İbrahim ACUNSÖZ, Halil İbrahim KUZU, Veli ÇÖLLÜ, Reşat ALBAY (Sarıgöl), Gülten AK, Feray DEMİRBAĞ, Zeki TUNCER, Muhittin ÜRKÜDENLİ, Orhan ÇAMDERE, Zehra TOKSAL, Aynur GÖKÇE, Canan ŞALVUZ, İbrahim İBACIK, Kadir HELVACI, Yıldırım VAR, Zehra MUSTAK, Nuri AK, Yaşar DOĞRU, Hüseyin GÜNDOĞDU (Güney), Nilgün UFUK (Üsküdar), Ali BAŞARICI .

Bu yazı 3402 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum