TEMMUZDA BULDAN
Mehmet SEYREK

Mehmet SEYREK

TEMMUZDA BULDAN

02 Ağustos 2019 - 07:07

Buldan’a yaz Temmuzun gelmesiyle başlar. Bunun en önemli işareti üretici pazarına ürün gelmeye başlamasıdır. Buldan’ın en güzel, en yaşanılacak zamanıdır.
Buldan’da bu mevsimde üç kez Pazar kurulur. En güzeli pazartesi günleri yukarı çarşıda kurulan üretici pazarıdır. Bu pazarın özelliği sadece Buldan köylülerinin ürünlerini satmaya getirdiği bir Pazar olmasıdır. Pazar sabah erkenden kurulur ve öğleye doğru biter. Hiçbir şey almayacak olsam da her pazartesi gitmek isterim bu pazara. Dolaşırken eski dostlara rastlamak; onlarla ayaküstü sohbet etmek mutluluk verir. Çok eski bir gelenektir pazartesi pazarı. Şimdilerde kimi belediyeler üretici pazarları kurmaya çalışıyorlar oysa bu gelenek bizde yüzyıllardır var.
Çarşamba pazarı eskiden akşamüstü kurulurdu, Şimdilerde öğleden sonra kuruluyor. Buraya da çoğunluk yerli üreticiler ürün getiriyor. Pazar akşam hava kararıncaya kadar devam ediyor.
Perşembe günleri asıl Pazar kurulur. Yerli ve yabancı üreticiler ve diğer satıcılar mallarını satmaya gelirler. Diğerlerine göre daha büyük, daha kalabalık bir pazardır. Asıl pazardır. Buldan’daki alışveriş de diğer yerlere pek benzemez. Önce bir pazarlık yapılır. Adettendir. Sonra her şey tek tek seçilir. Diğer yerlerdeki gibi seçtirmek istemeyen olursa hiçbir şey satamaz. Malı elinde kalır.
Yaz geceleri de çok güzeldir Buldan’da. Kimisi evinin önünde ya da bahçesinde komşularıyla çay içer. Kimileri parkları tercih eder. Yukarı park gerçekten çok güzel ve nezih bir yerdir. Aşağı park, Cumhuriyet parkı ve Konutlardaki parklar da yaz gecelerinin vazgeçilmez mekânlarıdır.
Bu mevsim aynı zamanda düğün, sünnet mevsimidir. Buldanlılar düğün tomba mevsimi derler. Yaşanılacak yerdir Buldan. İnsanın ömrü olmalı da yaşamalı.
Dostlukla kalın.
 

Bu yazı 950 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum