DERNEK İŞLERİ
Mehmet SEYREK

Mehmet SEYREK

DERNEK İŞLERİ

02 Aralık 2019 - 12:46

Kurulduğundan bu yana İzmir Buldanlılar Kültür ve Dayanışma Derneğinin diğer işlevlerinin yanında iki büyük işlevi vardı. Birisi Yüksek Öğrenim öğrencilerine karşılıksız burs vermek diğeri ise hemşehrilerimizin bir araya geldiği bir Dernek Lokali işletmek.
 
Derneğimizin bu iki işlevi ile ilgili biri olumlu diğeri olumsuz iki farklı gelişme oldu. Bunları sizinle paylaşmak isterim. Neler olup bittiğini Buldanlı olarak sizlerin de bilme hakkı var diye düşünüyorum.
 
Önce olumlu gelişmeyi yazayım. Derneğimiz çok sınırlı imkanlarla yıllardır Yüksek Öğrenim öğrencilerine burs v ermektedir. Verdiğimiz burs miktarı da ülkemizdeki para değerinin her yıl azalması nedeniyle giderek çok düşük kalmıştı. Bunu iki katına çıkarmak gerekiyordu ancak kaynak yoktu. Kendisinden izin almadığım için şimdilik ismini anmayacağım bir hemşehrimiz çıktı. “ İki katına çıkarın. Aradaki farkı her ay ben vereceğim” dedi. Bu takdir edilecek davranış gözlerimizi yaşarttı. Duygulandık. Daha bir gayretle çalışmamızı sürdürmeye başladık. Kendisine bir kez de buradan teşekkür ediyorum.
 
Şimdi de olumsuz gelişmeye gelelim. Bilindiği gibi Dernek lokalimizin olduğu bina kiralıktır. Her sene işyeri sahibi hemşehrimiz kira parasını astronomik miktarda artırmak ister. Üstelik ya istediğim artışı yapın ya da çıkın diye bizleri taciz eder. Bizler de her yıl enflasyon oranında bazan da biraz üzerinde artış yaparız.
 
Bu sene istediği artış bizim imkanlarımızın çok üzerinde olunca talebi karşılayamadık. İşyeri sahibi hemşehrimiz bizi mahkemeye verdi. Dava halen devam etmektedir. Hemşehrimizin bu davranışı bizleri üzmüştür. Sonuç olarak bizler toplum hizmeti yapıyoruz. İşyeri kirasını ödeyemeyip lokalimizi kapatmak zorunda kalabiliriz. Bu durumu bilgilerinize sunuyorum. Şunu da söylemek isterim ki Lokalin bütçesi ayrıdır. Zaman zaman lokal gelirinden derneğe aktarma yapıp öğrencilere burs verdiğimiz olmuştur ama Dernek parasından lokale asla aktarma yapmadık. Yapmayı da düşünmeyiz. Zorda kalırsak elbette lokali kapatmak yoluna gideceğiz. Bu durumu sevgili hemşerilerimizin bilmesi gerekir düşüncesiyle paylaşıyorum. Dilerim mahkeme adil bir karar verir ve de Dernek Lokalimizi kapatmak zorunda kalmayız.
 
İşte size iki ayrı hemşehrimizden biri olumlu diğeri olumsuz iki farklı davranış biçimi. Eee ne demişler beş parmağın beşi bir değil.
 
Dostlukla kalın
 

Bu yazı 752 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum