DERNEK ÇALIŞMALARI
Mehmet SEYREK

Mehmet SEYREK

DERNEK ÇALIŞMALARI

27 Aralık 2017 - 11:28

İzmir Buldanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği İzmir’de gurur duyulacak bir durumdadır. Denizli’nin on dokuz ilçesi içinde Dernek kurmuş ve yürütebilmiş tek ilçedir.  Denizli’nin diğer ilçelerinin derneği olmadığı gibi Denizli’nin eski derneği ve kuruluşunu tamamlayan yeni derneği de her ikisi Buldan Derneği ile boy ölçüşecek durumda değildir.

Öncelikle ve özellikle belirtmek gerekir ki Yeşilyurt 372 sk. No:32 Çelebi apt. Bahçelievler/İZMİR adresindeki dernek lokalimiz en büyük övünç kaynağımızdır. Her ne kadar hemşehrilerimiz yeterince buraya rağbet etmeseler de yine de konuklarını ağırlayabilecekleri kendileri ve ailesiyle rahatlıkla gelebilecekleri nezih bir mekandır. Yıllardır değişmeyen aşçımız o kadar lezzetli yemekler sunar ki benzeri beş yıldızlı otellerde bile zor bulunur. Üstelik diğer mekanlara göre oldukça ucuzdur.

Diğer derneklerde olmayan bir gelenek de yıllardır sürdürülmektedir. Her ayın ilk salısı hemşehrilerimiz dernek lokalinde buluşarak hem yemek yerler hem Buldan’la ilgili anılarını yaşatırlar ve hem de gelen gidenden alınan haberlerle Buldan’da ne olup bittiğinden haberdar olurlar.

Yıllardır tıkır tıkır işleyen bir kısa mesaj servisimiz vardır. Önemli haberler derhal hemşehrilerimize ulaştırılır. Üzülerek ifade edeyim ki bu iletiler daha çok ölüm haberleri oluyor ama ne yapalım ki onlar da hayatın bir gerçeği. Dernek yönetim kurulu olarak hemşehrilerimizin mutlu günlerinde ve özellikle acılı günlerinde olanaklar ölçüsünde onlarla birlikte olmaya gayret ediyoruz.

Derneğimizin çok önemli işlerinden biri de Buldan’ımızın çalışkan, akıllı ama ekonomik durumu uygun olmayan üniversite öğrencilerine karşılıksız burs vermek. Yıllardır devam eden bu gelenek hiç aksamadan sürmektedir. Bu yıl otuz beş öğrenciye burs sağladık. Katkı koyan tüm hemşehrilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Dilerim bu yararlı gelenek bozulmadan devam eder.

Her yıl bir otelde Büyük Buldanlılar buluşması yapıyoruz. Bunun iki amacı var. Birincisi hemşehrilerimizi bir tatil ortamında bir araya getirmek. Birlik ve beraberliği sağlamak. Bu faaliyetimiz zaman zaman eleştirilse de bunun ikinci bir amacı daha var. Buradan elde ettiğimiz gelirle beş on öğrenciye daha fazla burs sağlama imkanı doğuyor. Hemşehrilerimiz bir yandan eğlenirken diğer yandan yararlı bir iş yapmış oluyorlar.

Geçen yıl ilkini yaptığımız Buldan gezilerine devam etmek niyetindeyiz. Yılda bir kez doğup büyüdüğümüz topraklara gelerek havasını koklamak, anılarımızı canlandırmak ve köklerimizle bağlarımızı koparmadan memleketimize olan sevgimizi sürdürmek acısından çok güzel bir etkinlik olarak düşünüyoruz ve sürdürmeyi istiyoruz.

Dilerim birlik ve beraberlik ruhu içinde derneğimiz daha güzel çalışmalar yapar ve Buldan’ımıza yaraşır bir dernek olarak kalır.

Dostlukla Kalın

Bu yazı 2624 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum