DENİZLİLİLER PLATFORMU
Mehmet SEYREK

Mehmet SEYREK

DENİZLİLİLER PLATFORMU

11 Ocak 2020 - 14:29

                 İzmir’deki Denizlililer biraz dağınık bir örgütlenme içinde. Aynı ilin İzmir’de üç ayrı derneği var. Çiğli’deki dernek Ege Denizlililer Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği. Her ne kadar adının başında Ege varsa da bu bildiğimiz Denizli Derneği. Çiğli ve civarını kapsıyor. Denizli Derneği eski dernek. Yıllar önce kurulmuş. Bazı sorunlar nedeniyle ondan ayrılan Denizli Kültürünü Yaşatma Derneği de üçüncüsü.
 
               Üç ayrı dernek olunca haliyle biraz güç kaybı yaşanıyor. Bir yandan bakınca da birinin örgütleyemediğini diğeri örgütleyerek olumlu bir iş yapıyor da olabilir. Denizli Derneğinin çok güçlü olduğu zamanlar da oldu. Ancak yönetim zafiyetleri olayı buralara taşıdı.
 
              Gururla söyleyebilirim ki  bu üç il derneğinin yanında örgütlü tek ilçe derneği İzmir Buldanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği. 1992 yılında kurulmuş olan derneğimiz yıllara meydan okuyor ve hemşehriler arasındaki dayanışmanın en güzel örneğini veriyor.
 
              Kasımın ilk günü İzmir Denizli Kültürünü Yaşatma Derneğinin yemeği vardı. Daha önceden geleceğimi bildirmiştim. Birkaç gün kala eski Denizli Derneği Başkanı Yenel Gürce arayarak Denizli Platformunun yemeği olduğunu gelip gelemeyeceğimi sordu. İki Denizli sivil toplum kuruluşunun aynı gün yemeği olmasını yadırgadığımı ve gelemeyeceğimi söyledim. Daha önceden verilmiş sözüm vardı. Hem Denizli Kültürünü Yaşatma Derneğinin kuruluşunda büyük emeğim ve katkım vardı. Bu nedenle kabul etmedim. Ancak daha sonraki çalışmalara katılabileceğimi söyledim. Öyle ya üç Denizli Derneği yanında tek ilçe derneği olarak Buldan’ımızı orada da temsil etmek gerekirdi.
 
               Sonradan anlaşıldı ki içlerinde Tepecik hastanesi başhekiminin de bulunduğu bir grup Denizlili hemşehrim gayet iyi niyetle yola çıkmışlar; İzmir’de bir Denizlililer Platformu oluşturmaya karar vermişler. Lobicilik çalışması yapılacak. Şehir lobiciliği. Örneği ülkemizde olduğu gibi dış ülkelerde de çok var. Hemşehri dayanışması, lobicilik yabana atılacak bir şey değil. Belki Buldanlı kimi hemşehrilerimize de bir yararı olur diye düşündüm. Tüm Dernek başkanları ve bazı yöneticilerin katıldığı ilk toplantıda en kısa zamanda basın mensupları ile bir araya gelme kararı alındı.
 
               Denizli’den gelen TV ve basın mensupları ile İzmir’den katılan medya mensupları ile 30 Kasımda kahvaltıda bir araya geldik. Yararlı bir toplantı oldu. Kamuoyuna İzmir Denizlililer platformunun kurulduğu duyurulmuş oldu.
 
                2020 yılı isterim ki Denizli yılı olsun. Denizli’nin plakası yirmi. İki yirminin arka arkaya geldiği bu yılda İzmir’de Denizli rüzgarı estirmek uygun olur diye düşünüyorum.
 
                Emeği geçenlere çok teşekkür ederim. Buldan platformuna benzemesin diye dua ediyorum. Olumsuz bir örnek yaşadık.
 
                İnsanlara yararlı işler yapabilirsek ne mutlu. İşte geldik gidiyoruz.
 

Bu yazı 567 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum