BULDAN GÜNLERİ
Mehmet SEYREK

Mehmet SEYREK

BULDAN GÜNLERİ

31 Temmuz 2017 - 20:25

İzmir’de yaşamanın en güzel yanı sabırla yaz gelmesini beklemek ve yaz gelince de Buldan’a gitmektir. Bu yıl Temmuz gelmeden Buldan’a geldik.

Trafik sorununu bir yana bırakırsak Buldan gün geçtikçe daha yaşanası; daha güzel bir ilçe haline geliyor. Eskiden dışarıdan bir misafirin gelse götürecek yer bulamazdık. Doğa restoranın açılması, Geleyli Kafe’nin faaliyete geçmesi ile bu konudaki sıkıntılar bir miktar giderildi. Daha iyi, daha güzel mekanların açılmasını bekliyoruz.

Yıllardır küçücük Yayla yolundan gidip gelmek bir eziyetti. Yollar genişledi. Asfalt çalışmaları da bitince Yayla turizmi daha da artacak. Ancak şu anda yeterli tesis olmaması nedeniyle Buldan buradan  ekonomik olarak çok fazla yararlanamıyor. İlerde buraya da güzel tesisler yapılacaktır. Ancak Yayla ‘nın doğallığını bozmamaya da özen göstermeliyiz.

Gençliğimizin geçtiği , hatıralarımızın unutulmadığı Kestane Deresi de dilerim bir an önce faaliyete geçer.

Çoktandır çıkamadım. Geceleyin top damından Buldan’ı seyretmenin zevki sözcüklerle anlatılamaz. Buraya da gereken önem verilmeli ve turizme açılmalı diye düşünüyorum.

Yazın gelmesiyle birlikte Buldan’da sosyal hareketlilik artar. Sünnet, mevlit, nişan, düğün ve benzeri etkinlikler birbiri ardı sıra sıralanır. Bunlar güzel adetlerimizdir. Ancak bir adet var ki son yıllarda görülmeye başladı. Kötü bir hadise ortaya çıkmadan önlemini almalıyız. Eskiden düğünlerde silah atılmazdı. Son yıllarda görülmeye başladı. Ben önceki yıllarda bir yazımda dile getirmiştim. Önceki valimiz de bir genelge ile halkı ve güvenlik güçlerini uyarmıştı. Sanırım yeni valimiz de konunun takipçisi olur. Buldan Kaymakamımız, İlçe Emniyet Müdürümüz, Jandarma Komutanımız el ele vererek bu kötü adeti tamamen ortadan kaldırırlar. Üzücü bir olay gerçekleşmeden önlem alılar. Sonradan ah vah etmenin, önlem almaya çalışmanın pek bir yararı olmaz.

Bir cümle de Buldan dışında yaşayan hemşehrilerimize: Gırıye tometi çıktı.Yaz bitmeden mutlaka bir kez gelip balcan sovan doğrayın. Yin gari.

Dostlukla Kalın.

Bu yazı 2053 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum