DAMBIR DÜDÜK
İbrahim ACIKARA

İbrahim ACIKARA

DE GİDİ DE

DAMBIR DÜDÜK

31 Temmuz 2014 - 18:39

- Eh gari govgasız dövüşsüz bitti çok şükür galan, dedi Burunsuzların Orhan yan masadaki Hacasanların Bekir’e. Seçimler bitmiş ama lakırdısı bitmemişti Moramıdın Gavesinde. Yaşlılar filanca huraya rey verdi, feşmanca huraya verdi deye muhabbetini yapıyordu.

- Üle akıdeş, dedi Dıgıdıkların Yılmaz. “Gızancıkla hepside Buldanlı. Hiç dalaşmıdan, bitirdile gittile seçimlere. Accık dambır düdük oldu emme o gada olcek. Arabala gezdi yodu şarkıla türküle epey başcazımızı ağrıttı emme o da geçti gitti gari. - Üle istediğin gada dambır düdük et, millet veeceği yere veedi gitti. Birinden biri gazancekti, işallah bişeycikle yapaalada, memleketciğimiz kalkınır, gençle hızmat bulsun, işcezleri olsun, dedi Burunsuzların Orhan. - Emme bek bastırdıla haa, hepside ev eve gezdile uğraşdıla, didindile demi Yılmaz abi? diye sordu Hacasanların Bekir. Hacasanların Bekir ganrıldı biyon oturduğu sandalyeden. Son kasımını gada kasıldı. Öksürdü kesik kesik. Önemli bişey gonuşceği bile böle yapardı hep.

—,le akıdeş isdediğin gada goşdur et, bu milletlen uğraşışılrmı eh der gine de bildiğinden şaşmaz.Yıllar önce gençliğimizde aynı böle bir seçim olmuştu. Gençtik ozmanla. Partiye gidip geliyoz, goşdurup yörüyoduk. Bi ağşam partide oturrub duruyduk. Saabalan sizin mahalleye gelelim dedi bizim reis adayı. Sen bizlenbir gez, sen mahalleni biliyon dedile. Eh dedim bende. Saabalan geldi bunla hep bir kapıları çalıyoz, bizim reis adayıda goca garıların elini öpberiyo, yanlarında kesme şekee va, bire paket veriyoz galan. Neyse dolaşırken bi dam eve girdik. Evde de Ali Dayı oturuyo, garısı va bi, bi de dam da eşeği va. Eşeklen bağa varıp geliyo. Gariban bi adamcık. Neyse akıdeş, biz eve vadık. Bi bakdık Ali Dayı yatağa yatmış can veripba. Nefes göğsünde öldü ölcek, sekerata girmiş, gitti gidiyo. Bizi bile gööcek yanı yok, öteki taraflan uğraşıbba. Benim ödüm kopdu. Garısına biz dedim, reis adayını getirdik, rey isdimeye geldik, al huda kesme şekee, bize rey ve gari dedim. Gocagarı kakıvedi bene – Sen ne biçim adamsın, Ali Dayın can veripba, sen rey debban, çıkarın enkirden accık para verin bi doktor ünlüyelim, hap ilaç alalım deye. Üle akıdeş neede bizde para. Cepte beş guruş yokki. Biz hemen gaçdık ordan başka yeelere gittik. Ali Dayın bizim partili. Bizim reis adayı Bekir, akıdeş dedi Ali Dayın sabaha gada ölmez sağ galırsa çiğnine bindir, alıgge sandığa, reyini gullansın, ondan sonra götür git evine yatağına yatırıve, dedi. Nişliyen neelere giden, aman deyenlerin. Sabaa gada uyuyumadım, Ali Dayın benim çiğnimde ölür galırsa ben ne ederin deye gara gara düşünüyom. Neyse gari sabah oldu, goşdurduk vadık sandık başına. Yeni yeni millet geliyo rey gullanmeye, aaa, bik bakdıydım bizim dün sekerata giren Ali Dayın bi takım pusat keymiş, bi goca güllü grevet dakmış, ordu gumandanları gibe taggıdık taggıdık geggeli. Aakasında da garısı ırlana ırlana geggeli.

— Üle Ali Dayı, sen maşallah nezman iyi oluvedin, dün ölübbadın sen, deyesiye gada garışdırma evlat dedi bi çıkışdı bene garısınnan bir. Meğersem Ali Dayın o gün kim geldiyse reis adaylarından muhta adaylarından epey yolunu bulmuş, herkesden üç beş guruş doktor parası ilaç parası deye paralarını almış. Garısınnan bir ne oyun oymanışla görüyomun. Hadi gari dedim hadi bundan sonra siyasetmiş, pulitikaymış gaç aman deyenlerin bene göre değil dedim, bırakdım gitti.

Bu yazı 2759 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • FATİH VOLKAN YENİTÜRK
    5 yıl önce
    bizde..dizileeeden bi gaç gelime öğreniveedikte, sizin oranın şivesini çözüveedik deyoz..deyoz emme ibraam acıgara nın yazıların ohuyu vermek ilazıımış ..benede gaadeşim Ecem Aytekin bu siteyi ve sizi tavsiye etti.Peki diyeceksiniz ki siz nerelisiniz? bu ilgi neye? ben İstanbulluyum ama ben bu şehre küstüm