BİTİ GANLANMIŞ
İbrahim ACIKARA

İbrahim ACIKARA

DE GİDİ DE

BİTİ GANLANMIŞ

02 Ekim 2019 - 17:18

O gün suratı kırk karıştı Kahveci Halilibram’ın. Moramıdın Kahvesine kim geldiyse mutlaka ya fırçasını yiyiyor, ya da sert suratıyla karşılaşıyordu.
Keleflerin Üsen seslendi ocağın ilerisindeki masadan,

  • Halilibram, bize üç çay gatge ağam.
Halilibram yerinden ağır ağır oflaya puflaya kalktı.
  • Üsen abey benden çay isterken -Lütfen bize çay verir misin- diyeceksiniz. Artık medeni olun gari, gerçi medeniyet kim siz kim? diye bastı fırçasını.
Keleflerin Üsen’in masasında oturan Bezcilerin Kemal aldı sözü gülerek.
     -Ne le bitin ganlandı yalım. Geleni ısırıbban, gidene depmilebban. Hayrola gayınnandan altın dizileri galdı yalım.
    - İşinize bakın siz, dedi Halilibram. “Bundan kellim bene Halilibram bey diyeceksiniz, o kadar”.
Akdanların Remzi mugallipliğini hemen gösterdi,
  • Halilibram bey, size zahmet olmazsa lütfen bana bir sade kahve bişirirmisiniz.
  • Ne demek efendim, derhal, emir telakki ederim, zatı alinizin kahvesini hemen yapıyorum, diye cevapladı Halilibram.
Gülüşmelerin arasında Akdanların Remzi muhabbeti devam ettirdi.
  • Yalnız Halilibram her zaman kibarlık sökmez, demedi deme. Bak ben sana anlatıverem de dinle. Eskiden bi Ağanın güzel bir kızı varmış. Her genç onunla evlenmek ister, büyükleriyle istetirmiş. Ağa da daha kapıdan girip de kızınız istiyoruz diye kibarca geleni kapı dışarıya atarmış. Gel zaman git zaman bi delikanlı talip olmuş kıza bir iki istemeye gitmiş emme koğlamış Ağa isdimeye gelenleri. Köyün delisi haber almış delikanlının sevdasını. Bulmuş oğlanı. “Düş önüme gidelim şu adamın kızını sana isteyelim” demiş. “Yahu kaç gişileelen istetdik vermedi Ağa sen isdeyince mi verecek kızını” dediyse de laf anlamamış deli. Olursa olur olmazsa ne yapalım isteyenin bi yüzü gara, vermeyen Arap, demiş düşmüş önüne delinin. Vaamışla Ağanın kapısına, deli başlamış depmilemeye kapıyı. Kim üle o deye goşmuş gelmiş ağa. Deli “Aç ülen deyus kapıyı, gırarın valla” deye bağırmış. Ağa bakmış delinin biri. Bu benden de deli yalım deye düşünmüş hiç söylenmemiş. Buyrun etmiş bunları. Girmişle içeri. Deli girer girmez girmiş muhabbete. “Bene bak, Ağa mısın nesin, hemen bişirsinle gaveleri, işimiz va, gücümüz va. Sen bu oğlancığa gızını neden veemeyon ülen deyus”  deyesiye gada Ağa cevap veemiş. “Üle akıdeş bu güne gada gelenle senin gibe kibar gonuşmeyodu ki. Bak sen ne güze laf guruyon edebinlen lafla ediyon. Veedim gitti, Allah mübarek etsin” demiş.

Bu yazı 1076 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum