Ahmet KIZILÖZ

Ahmet KIZILÖZ

ŞEHİR EFSANELERİ

LOKUM TOZU

03 Mayıs 2020 - 09:48


Tam çalgılı mahalli düğünlerde Demokrat Partililerin oyuna çıkmadan önce “ Osman Paşa Marşı”, Halk Partililerin ise “ İzmir Marşı” çaldırdıkları ve bu yüzden kavgaların çıktığı yıllar.
Zehir Ali ve arkadaşları düğünlerin en popüler ve saygın guruplarından biridir. Çoğu düğüne özel davetlidirler.
Dut dibi meydanında bir güz zamanı oğlan düğünü vardır. Davetli guruplar masalara oturup yavaş yavaş kafaları çekmeye başlamışlar ve şarkılara geçmişler.
Masanın sakiliğini yapan Çakmak Nur. “ Ali, bu şişeler bize yetmez. İki büyük de biz alalım.” Tam çalgının önünde Köroğlu oynamakta olan Bambıl Amad’a seslenir. Oyunu biten Bambıl masaya gelir. “ Al şo parayı. Aşçı Asım’ın lokantasına git. İki şişe rakı sardır gel.” Getirip geldiğinde bana da bir gadeh gatıvecesen öle giderim.” “ Sen hele bir alıp gel, hallederiz!” Bambıl Amad gidince İdris İbram araya girer. “ Gelecek rakı masaya anca yeter. Bir de Bambıl’a mı yedirip içirecez?” O ara Zehir Ali’nin aklına bir fikir gelir. “ Nuri, Amad bu güne kadar ağzına içki koymamıştır. Tadını da bilmez. Sen git bayraktardan lokum kasasının yerini öğren. Bir tas lokum tozu kat, gel.” Çakmak Nuri bayraktarı bulur. Kasanın yerini öğrenir. Kasanın altındaki tozları toplar, masaya geri döner. Soğuk su dolu bir bardağın içine bir tutam lokum tozu atıp, karıştırır. Rakı bardağını andıran karışımı Bambıl Amad geldiğinde” Yoruldun, otur. Al şu kadehi. Bir dikişte götür. Mezelerden de al bakalım.” Der Çakmak Nuri.” Ben oturmam. Ayakta içerim. Köroğlu oynamaya gidiyom. Gelince bir gadeh daha goyuve Nuri Abe!” Gecenin geç vakitlerine kadar bu şekilde 5-6 bardak daha içirmişler. Lokum tozlu soğuk sular mı yoksa devamlı Köroğlu oynayıp başı mı dönmüş. Gerçek tam olarak anlaşılmamış. Kafayı bulmuş sarhoş gibi dut dibindeki düğünü bir birine katmış. İki delikanlı kollarına girip sürükleye sürükleye evine götürmüşler. Nuri İşçioğlu’nu rahmetle anıyoruz.
 

Bu yazı 1080 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum