KÖPRÜDEN GEÇTİ GELİN
Ahmet KIZILÖZ

Ahmet KIZILÖZ

ŞEHİR EFSANELERİ

KÖPRÜDEN GEÇTİ GELİN

01 Kasım 2019 - 17:43

       Levent Taksi ikinci durak olarak eski binasının yanında hizmete girdiği yetmişli yılar. Durağın hızlı şoförü Esmer Ali bir yaz gecesi durakta nöbetçidir. Ortalığın tenhalaştığı gece yarısına doğru salana sallana zor yürüyen tanımadığı bir adam, şoför koltuğunda uyuklamakta olan Ali’ye seslenir.” Kaptan! Beni Sarayköy Ada köyüne bırak.. .”  “Atla arkaya, gidelim.” Der ve hemen yola koyulur.
      Taksinin içerisini Akçeşme’ye varmadan rakı kokusu sarar. Müşterisi körkütük sarhoştur. Tosunlar’a doğru az kendine gelir gibi olur. “ Teybe bir kaset koy da   neşemizi bulalım.” Esmer Ali denileni mecburen yapar ve  bir kaset takar. Köprübaşı köyüne yaklaştıklarında “Köprüden geçti gelin” türküsü çalmaktadır. Sarhoş coşar ve türküye eşlik etmeye başlar.Tam köprünün üstünden geçerken “ Kaptan! Dur ve geri git. Köprüden bir daha geç! Yeniden gir köprüye!” Esmer Ali şaşırır bu istek karşısında ama “ sarhoşun mektubu okunmaz. Dediğini yapayım.” Diye kendini sakinleştirir. O saatlerde gelen geçen yoktur köprüde ve geri geri gider. Tam köprüden çıkarken sarhoş “ Dur! Bir daha geri geri gel. Gelini bir daha geçirelim köprüden!” Ali  “bu son olsun bak” diye tepki gösterince sarhoş belindeki tabancayı çıkarır “ Ne diyorsam yap ulan!” diye efelenir .Ali bakar pabuç pahalı “ tamam abi. Bir daha geçeriz yahu!” diye sarhoşu sakinleştirir. Ama bu köprüden geçme isteğinin arkası kesilmez. Bu arada arabanın benzini biter. Ali gece yarısı arabayı bir kenara çeker. Günün ağarmasını bekler. Sarhoş da sızıp kalmıştır yorgunluktan.
        Gün ağarınca bir bidon benzin almaya yaya Sarayköy’e doğru yürür. Geri döndüğünde sarhoşu uyandırır.” Yol parasını ver de seni köyüne bırakayım seni. Bir sürü masraf ettim senin yüzünden İşimden gücümden oldum.” “
       Sarhoş daha tam olarak kendine gelmemiştir. “ Bende para mara yok!”  deyince Ali’nin tepesi atar. Belindeki tabancasını alır. Adamı taksiden yaka paça indirir. “ Paramı getir Buldan’a tabancanı al. Ben Buldan’a geri dönüyorum.” Müşterisini Köprübaşı’nda bırakır ve hızla gaza basar Buldan yoluna .
 
 

Bu yazı 1138 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum