İSTANBUL'UN KIZLARI
Ahmet KIZILÖZ

Ahmet KIZILÖZ

ŞEHİR EFSANELERİ

İSTANBUL'UN KIZLARI

07 Şubat 2020 - 12:41

         1960 İhtilalinden sonra iş hayatı hareketlenmeye başlamış. Buldan’dan İstanbul’a  erzak taşımaya başlayan Peydahlı Musa zamanla işi ilerletmiş, manav sergisi de açmaya karar verir. Gelen malları eritmek için, sergiye eleman lazımdır. Bayraktar’ı  İstanbul’a  çağırır. Yavaş yavaş işe ve çevreye alıştırır.
         Bir yaz günü Peydahlı Bayraktar’ın eline yüklü miktarda para verir.” İstanbul Halim’in yerini öğrendin. Bizim toptancıya borcumuz kalmıştı, parayı ona ver. Karşılığında vereceği senedi al gel. Dikkatli ol. Parayı kaptırmadan geri gel.” “Amma yaptın ha patron! Ben kaçım kurasıyım!”
        Sergiden ana yola çıkar. Hal  yönüne giden minibüslerden birine biner. Boş bulduğu ilk koltuğa oturur. Bir durak sonra minibüs dolunca  son binenler ayakta gitmek zorunda kalırlar. Minibüs hızlı gitmektedir. Sarı ışıkta geçmeye kalkınca, yan yoldan geçmekte olan kamyonetle çarpışır. O anda Bayraktar’ın önünde dikilmekte olan iki kadın çarpışmanın etkisiyle Bayraktar’a doğru dengeleri bozulur.
          Biri Bayraktarın kucağına, diğer de onun üstüne düşer. Bayraktar gayrı ihtiyari bayanlar yere düşmesinler diye  onları tutmaya çalışır.  İlk anda bir panik olur minibüsün içinde. Olayın şaşkınlığı geçer geçmez kadınlar Bayraktar’a saldırıya geçerler.
“ Pis sapık! Fırsattan istifade bizi taciz ettin. Seni şikayet edeceğiz.”  “Ben sizi düşmesin diye tutmaya çalıştım. Kötü bir maksadım yoktu“ dese de  kadınları yatıştıramaz. Olay yerine polis gelir. Polisler trafik kazası ile ilgili rapor tutarken kadınlardan biri” Biz bu adamdan şikayetçiyiz! Diye çıkışır. Polisler bu şikayete kayıtsız kalırlar. “Karakola gidin. Şikayetinizi orada anlatın.” Kadınlar Bayraktar’ı rahat bırakmazlar. En yakın karakola gitmeye zorlarlar. Karakola düşmekten korkan Bayraktar  “Anlaşalım” der. “Nasıl anlaşacağız?” der kaşarlanmış olanı. Peydahlının verdiği para destesinden iki ellilik çıkarır.” Alın şunları. Herkes yoluna gitsin. İşim gücüm var benim.” Parayı az bulan kızlar ikna olmazlar. Karakola giderler mecburen.
      Olayı karakolda anlatır kızlar görevli polise. Tutanak tutup imzalatırlar.  Gözaltına  gerek duymayan komiser bunları serbest bırakır.. Karakol çıkışında Bayraktar “ Zilliler!  Ellişer liraları alsaydınız kazançlı çıkcediniz. Şimdi onlardan da oldunuz. Hadi herkes yoluna!”
 
 

Bu yazı 3022 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum