HOROZ DÖVÜŞLERİ
Ahmet KIZILÖZ

Ahmet KIZILÖZ

ŞEHİR EFSANELERİ

HOROZ DÖVÜŞLERİ

22 Aralık 2020 - 11:23

Horoz yetiştirme ve dövüştürmeye olan ilgi bir zamanlar hayli çoktu. Bu merak azalsa da devam ediyor.
1960 başlarında dönemin kaymakamının girişimiyle orya okulun çok amaçlı salonunda horoz yarışması yapılmıştı. Onlarca horoz meraklısını n katıldığı yarışmada ilk üçe giren horoz yetiştiricisine değişik hediyelerle ödüller verildi. Ama bu ilk ve son yarışma oldu.
Gençlik kulübü lokalini Gara Hamdi çalıştırmaktadır. Bir yılbaşı gecesi sürpriz hediyeli tombala çekilişi yapılacağını kapı canına duyuru asarak müşterilerinin ilgisini çekmeyi başarır.

Yılbaşı gecesi saat 11 den sonra tombala kartları belli bir ücret karşılığı satılmaya başlar. Lokal o gece hıncahınç doludur. Kart satışları bitince Gara Hamdi sürpriz ikramiyeyi açıklar.” Arkadaşlar, sürpriz ikramiye son zamanların şampiyon dövüşçüsü bir acem horozu.” Lokalde alkış ve ıslıklarla bir heyecan sarar. Çekilişi yüksek sesle Gara Hamdi kendi yapar. Birinci çinko, ikinci çinko derken 3. Çinkoyu ilk önce tamamlayan ve tombala diye bağırtan Başünlerin Mustafa olur. Alkışlar eşliğinde horozu alıp evlerine götürür. Hanay altındaki odun katarlarının üstüne sessizce abisiyle birlikte koyarlar.
Sabah erken vakit gün ağarmadan horoz başlar ötmeye. Babaları rahmetli Abdullah amca sese uyanır ve horozu bulur. Oğullarını uyandırır. “ Kimin bu horoz? Nerden çıktı bu horoz merakı?” İlk önce korkudan “ Bizim değil” diye yalan söyleseler de rahmetli ikna olmamış. Sonra doğruyu söylemek zorunda kalmışlar. “ Elin horozunun bizim evde ne işi var?” diye oğullarına çıkışır. Horozu yakalar, ayaklarını bir iple bağlar. Koltuğunun altına aldığı horozu aldığı gibi lokale Gara Hamdi’ye vermeye gitmiş sabahın köründe.
Ahmet Üzrek ve Mustafa Başün’e teşekkürler.
 

Bu yazı 632 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum