AKIN LİSESİNİN ACI KAYIPLARI (1)
Ahmet KIZILÖZ

Ahmet KIZILÖZ

ŞEHİR EFSANELERİ

AKIN LİSESİNİN ACI KAYIPLARI (1)

04 Temmuz 2020 - 22:02


TURGUT ÖZDEMİR: Sarayköy Beylerbeyi köyü doğumlu olan sosyal bilgiler öğretmeni Akın Lisesinde 1981-87 yılları arasında tarih derslerine girdi. Voleybol turnuvalarında lisenin değişmez oyuncusuydu. Kız Meslek Lisesi öğretmeni Hatice Hanımla evliydi. Çocuğu yoktu. Yakalandığı amansız bir kötü hastalık 37 yaşında onu aramızdan aldı.
VELİ TURACI: Tavas 1949 doğumlu fen bilgisi öğretmeni Veli Turacı Buldanlı sınıf öğretmeni Mediha Hanım ile evliydi. İki kızı, bir oğlu vardı. Uzun süre Akın Lisesinde müdür yardımcısı ve kimya öğretmenliği yaptıktan sonra Denizli Lisesine tayin oldu. 1993 yılında Bursa’da okuyan çocuklarının yanına ailecek giderler. İşi gereği erken dönüş yapmak isteyince eşi ve büyük kızı Bursa’da kalır. Küçük kızı ve kayınpederini yanına alan Veli Hoca özel arabasıyla yola çıkar. Manisa Alaşehir yolunda karşıdan gelen bir kamyonun altına girer. Olay yerinde 3 aile ferdi can verirler.
ŞEREF YÜCEL: 1958 doğumlu Burdurlu olan Şeref Yücel sosyal bilgiler öğretmeni olarak seksenli yıllarda eşi fen bilgisi öğretmeni Hatice Hanım ile Akın Lisesinde 5 yıl hizmet verdiler. Daha sonra Denizli merkeze tayin olup orada çalışmaya başladı. Eşi ortak bir dershane açmak için erken emekli olur. Kayhan İlköğretim okulunda çalışırken
amansız bir hastalığa yakalanan Şeref Hoca elli yaşına gelmeden aramızdan ayrılır.
GALİP KOCABAŞ: Çanakkale- Yenice 1943 doğumlu Felsefe öğretmeni Galip hoca bekâr olarak Buldan’a atanır. Türkçe öğretmeni Remziye Başün ile evlenir. Buldan’da ev yapar ve yerleşir. Buldan’ı çok sever ve yöresel kültür ile ilgili araştırmalar yapar. Profesyonel bir folklorcu idi. Çeşitli yörelerden ekipler hazırlayıp bayramlarda halkın sevgisini kazanmıştır. 1991 yılı 19 Mayıs bayram tatilinde İstanbul’a gider. Yoldan geldiği günün akşamı fenalaşır. Hastaneye götürürken yolda vefat eder.
AHMET ŞADAN CİRİT: Buldan Ortaokuluna ilk binasında kâtip olarak göreve başlayan A. Şadan Cirit Buldan 1942 doğumluydu. Şadiye Hanımla evli ve 3 erkek evlat sahibiydi. Buldan Akın Lisesinde birçok müdürle mutemet kâtip olarak emekli olana kadar hizmet verdi. 1996 yıllında emekliye ayrıldıktan 6 ay gibi kısa bir süre sonra yakalandığı amansız hastalığa yakalandı ve 54 yaşında aramızdan ayrıldı.
ÖMER AYDOĞAN: 1952 Eskişehir doğumlu olan İngilizce öğretmeni Ömer Aydoğan 1982 yılında Akın Lisesine atanır. Kısa süre içinde hem öğrencilere hem Buldan halkına kendini sevdirir. Bizden biri gibiydi, hiç yabancılık çekmedi. Eşi Neşe Hanım Kız Meslek Lisesi öğretmenidir. İpek adında bir kızları vardı.
Kurduğu lise futbol takımı ile okullar arası müsabakalar ve Kaymakamlık Kupası maçlarında dereceler elde etti. 5 yıl verdiği hizmetten sonra 1987 yılı sonbaharında Lüleburgaz’a tayin oldu. Daha sonra Tokat’ta çalıştı.
Mecburi hizmeti bitince Nazilli Lisesine tayin oldu. Çalıştığı yerlerde alkole alıştı. Bu yüzden eşiyle geçimsizlik başlar. Sonunda eşi evi terk eder. Selçuk’a annesinin evine gider. Alkolden kurtulmak için tedavi gördüğü sırada kendini tekrar alkole verir. Yalnız kaldığı evine içkili gelir. Aldığı ilaçların da yan etkisiyle komaya direr. Üç gün sonra evinde ölü bulunur. 2003 yılında 51 yaşında zamansız aramızdan ayrılır.
Mekânları cennet olsun. Yakın zamanda biricik oğlu Urartu’yu trafik kazasında kaybeden Sezai Çavdar’a başsağlığı dileriz.
Devam edecek…
 

Bu yazı 6537 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Ramazan ÇİVİCİ
  1 ay önce
  Ömer hocam senin gibisi birdaha gelirmi bu dünyaya acaba ALLAH GANİ GANİ RAHMET EYLESİN HOCAM
 • İrfan Çizm.
  1 ay önce
  Merhabalar, Değerli Ömer Aydoğan büyükten küçüğe her öğrenci ve arkadaşları tarafından sevilen , her öğrencisinin hayatını pozitif yönde değiştirmiş , dünyaya nadir gelen kıymetli bir öğretmendi.Kendi ceketini öğrencisi ile paylaşan nadide bir öğretmendir.Alkol kullanımı ve tedavi gördüğü yönündeki verdiğiniz bilgiler doğruluk taşımayıp, kendini bilen , eş dost ve öğrencilerine hayatının son gününe kadar destek sağlamış önemli bir öğretmendir.
 • Alpaslan Kaplan
  1 ay önce
  Ömer Aydoğan hocam, mekanı cennet olsun, bu kadar iyi kalpli, düşünceli, öğrencisine sahip çıkan, babayiğit bir hoca zor gelir bu memlekete. Aradan 18 yıl geçti, hala lise arkadaşlarımızla anarız değerli hocamızı. Mükemmel bir insandı.
 • FİKRET SAATÇI
  7 ay önce
  Ömer hocanın çok emeği vardır üzerimde.Allah rahmet eylesin.
 • Nazmi DEMİRAL
  10 ay önce
  Mekanları cennet olsun.