AHMET TARIK TEKÇE KİM VURDUYA GİTTİ.
Ahmet KIZILÖZ

Ahmet KIZILÖZ

ŞEHİR EFSANELERİ

AHMET TARIK TEKÇE KİM VURDUYA GİTTİ.

28 Ocak 2017 - 19:11

      Numune Kardeşler Sinemasının yazlık bahçesinde başrollerde Orhan Günşiray, Filiz Akın, Cüneyt Arkın ve A. Tarık Tekçe’nin  oynadığı Yankesici Kız filminin ilk gecesi.Sinema bahçesinin erkenden dolacağını iyi bilen Efe Dayı, yer kapma telaşıyla herkesten önce sinemanın yolunu tutmuş ve en ön sıradan iki sandalyeyi yağlığıyla birbirine bağlamış..

     Filmin ikinci yarısında “ En iyi Kötü Adam” lakaplı Ahmet Tarık Tekçe, baş roldeki kız artist Filiz Akın’a ateş eder ve kız kanlar içinde yere düşmüş. Bu acıklı sahne seyircileri çok duygulandırmış. Aile locasından hıçkırıklar, ağlama sesleri, ön sıralardan Tekçe’ye tepkiler, küfürler. Bizim Efe Dayı da bu sahneden çok etkilenmiş. Sinema çıkışı doğruca Gençlik Kulübü Lokaline gitmiş. Ocağın kenarına bir sandalye çekmiş. Ocaktaki Taş adam Cevat’a başlamış anlatmaya. “Cevat! Bu aşam oynayan filimde Tekçe yapacağını yaptı dürzü.!” “ Nişledi yine Efe, bu filimde Tekçe ?” “Herkesleri ağlattı. Esas gızı gözünü kırpmadan vurdu. Ben de ona gününü göstermezsem bana da Efe Dayı demesinler!”

     İğdeli Cevat o gece yaptıkları konuşmaları pek önemsememiş. Her zaman ki gibi Efe’nin normal tepkilerinden diye aldırış etmemiş.

   Ertesi gün akşam ezanından sonra hemen lokale gelen Efe Dayı Cevat’a “  Bu akşamlık ocağa birini bul, sinemaya beraber gitcez, ona göre!”  “ Efe, daha dün seyretmedin mi sen bu filmi!”  “ Bir hesabım var görülecek, sen bana hem yardımcı olcen, hem de şahidim!”

    Taş adam Cevat rahmetli Arap Amed’e ocağı emanet edip Efe ile yazlık sinemanın yolunu tutmuşlar. Efe’nin pek parası olmadığını bildiğinden hemen gişeye yanaşan Cevat iki bilet almış.” Bu seferlik bendensin. Bir dahaki sefere sen ısmarlarsın Efe! Her zamanki gibi en öndeki kapıya yakın tahta sandalyelere ilişmişler.

      Filmin ikinci yarısı başlamış Tekçe’nin kızı vurma sahnesi gelip çatmış. Kız yalvarıp ağlarken, Tekçe pis pis sırıtıp gülerek “Sonun geldi, gebereceksin,.kaltak! “ deyip tabancasını çekmiş. Makinist İsmet de hoparlörün sesini sonuna kadar açmış kurşun sesleri ortalığı inletiyormuş..Bu karambol anı fırsat bilen Efe Dayı Belinden tabancasını çıkarmış.” Sen de geber, dürzü!”  deyip bir sinema perdesine, Tekçe’nin görüntüsünün üzerine ateş etmiş. Silah sesi filmden gelen sesler arasında birbirine karışıp gitmiş ama ön sıralarda oturanlar silahın atıldığını fark edip paniklemişler. Feryat, bağırış, çağırışlar olmuş. Efe Dayı çıkış kapısına yakın oturduğundan, hemen kapıya yönelmiş ve fırlayıp kaçmış. Etrafındakiler karanlıkta Cevat’a soruyormuş “Kimdi o ateş edip de kaçan adam?”  “Valla tanımıyom. Yabancı herhalde. Pek Buldanlıya benzemiyodu.”diye durumu idare etmiş. Filmin heyecanıyla olay büyümeden oracıkta hemen kapanmış.

     Sinema çıkışı Gençlik Kulübü Lokaline giden Cevat’ı bahçede Efe Dayı beklemekteymiş. “Ben kaçtıktan sonra ne oldu? Anlat hemen.” “Sinemacılar polis çağırdı. Senin eşkalini verenler oldu. Ben bir şey bilmiyom diye olaya müdahil olmadım ama yine de seni tanıyanlar olmuş, adını bile verenler oldu.”” Ne etcem ben şindi Cevat! Bene bi akıl ve!”  “Bene galırsa sen üç beş ay ortalıkta görünme.”

    Efe Dayı o gece soluğu Haydar bağlarında almış. Yaz sezonu bitip kış yaklaşana kadar oradan şehre inmemiş.

 

Bu yazı 5206 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum