UĞUR ULUTÜRK'LE SÖYLEŞİ
Osman BULDAN

Osman BULDAN

ANKARA MEKTUBU

UĞUR ULUTÜRK'LE SÖYLEŞİ

18 Nisan 2020 - 13:07
Reklam

Sevgili Buldan'lılar, bu sefer size bir konu ve bir konukla söyleşiyi aktaracağım.Konuğum Uğur Ulutürk.Ankara'da yerleşik olarak “tamamlayıcı tıp” dalında hizmet sunan bir dost.Tamamlayıcı tıp olarak geçen, fitoterapi,akupunktur,kupa terapi,sülük tedavisi,ozon terapi, mezoterapi, hacamat, refleksoloji vs kuşkusuz bunlardan bazılarını duymuşluğunuz vardır.Gelin birlikte “Alternatif tıp” ya da “Tamamlayıcı Tıp” konusunda kendisini dinleyelim.
-Uğur ULUTÜRK;Öncelikle sağlık ve esenlikler dilerim. Ben Uğur ULUTÜRK.1990 tarihinde İsviçre'de Manuel Terapi (Chairoprakty) eğitimini Prof.Dr. Brain MULLİGAN'dan aldım. Ardından Kazakistan Hoca Ahmet YESEVİ Üniversitesinde lisans eğitimimi tamamladım. Ardından ABD North-West Üniversitesinde Doktora yaptım. AB Sağlık Kuruluşu tarafından yapmış olduğum çalışmalar ve hazırlamış olduğum tezden dolayı Profesör Unvanı almaya hak kazandım.De la Medicine Complementeria, Tamamlayıcı, İnteraktif, Bütüncül, Alternatif ve Geleneksel tıp aşağı yukarı aynı anlam taşımaktadır.
-Osman BULDAN; Peki tamamlayıcı tıp nasıl doğmuştur?Ülkemizdeki gelişmeler nelerdir?
-Uğur ULUTÜRK;Bildiğiniz gibi, insan nesli asırlardır devam etmektedir. Bu insanların ve atalarımızın hastalandıkları zamanı düşünün. Tıp yok. İlaç yok. Hekim yok. Sizce atalarımız sorunlarını nasıl çözüyordu? Tabiki doğal yollar ile. Ruh ile fiziği dengeleyerek. Daha sonraları bu işin bilgin ve alimleri yetişmiştir. Avrupalı bilim insanlarının "Bilginlerin Hükümdarı" dedikleri (Avicena) İbn-i Sina Büyük bir Tıp Alimi olarak karşımıza çıkmaktadır. İbn-i Sina'nın eserleri yıllarca Avrupa ve ABD Tıp fakültelerinde de okutulmuştur. Galenvs ve Hipokrat tıp hususunda çıraklarıdır. Biz kendi atamızın ilmini terk etmişiz. Modern tıp büyük bir çarklar dizinidir. İnsanlar da dolgu malzemesi olarak görülür. İyileşmiş her hasta kaybedilmiş bir müşteridir. İlaç endüstrisi, görüntüleme teknikleri endüstrisi ve sağlık sektörü endüstrisinin  amacı genelde, kar elde etmektir. Tamamlayıcı Tıp, daha doğal ve geleneksel yöntemleri benimser. Ruhsal manada kötü enerjinin kovulması için Anadolu ve  Türk yurtlarda Üzerlik Otu tüttürülür. Adaklar adanır, tuz dolandırılır, kurşun döktürülür vb. Bazı ocaklar vardır. Kızılca ocağı, bulgur ocağı, derma ocağı, yılancık ocağı vb. Fitoterapi bitkilerle tedavi yöntemidir. Bu ilmin piri, Lokman Hekimdir.Günümüzde Tamamlayıcı Tıp uygulamaları modern tıptan ayırmak mümkün değildir. Belli ilaç ve medikal kartelleri tarafından kötülenen tamamlayıcı tıp artık layık olduğu yeri almaya başlamıştır. Sağlık Bakanlığımızda Tamamlayıcı Tıp birimleri kurmuş, doktorlara eğitimler vermiş ve hastahanelerde tamamlayıcı tıp uygulamaları yapılır hale gelmiştir.Lakin bu iş ve işlemler ehli olmayan kişiler tarafından bazen istismar malzemesi olarak kullanılabilmektedir.Anadoluda yukarıda kısmen bahsi yapılan ocaklar vardır. El alma usulü ile yüz yıllardır süre gelmektedir. Ayrıca Sivas Kangal'da bulunan Balıklı Gölde doğal tedavi ortamı bulunmaktadır. Balıklar sedef hastalıkları için, küçük solucan büyüklüğündeki yılanlar da, yılancık hastalıklarının tedavi ettiği rivayet edilmektedir. Doğal ve termal sular da farklı rahatsızlıkların destek tedavisi için kullanılmaktadır.
-Osman BULDAN;Amerika'da yaşayan Dr.Mehmet ÖZ'de bir söyleşide ameliyat öncesinde ağır hastalara bio enerji uyguladıklarını dile getirmişti.Ben Çin'e gittiğimde bir alternatif tıp merkezini ziyaret etmiştim.Karınca yağının romatizmal hastalıklara iyi geldiğini vs anlatmışlardı.Hatta hastalanan Singapur Devlet Başkanını kendilerinin tedavi ettiğini söylemişlerdi.Çin'de bu işler nasıl yapılıyor? Nerden biliyorlar bunları?Sizin ne tür uygulamalarınız bulunmakta?
-Uğur ULUTÜRK;Çin,Doğu Türkistan'daki Türklerden öğrendikleri Türk tıp bilgilerini süsleyip püsleyip kendi tıplarıymış gibi, dünyaya satıyorlar. Ak nokta (Akapunktur) bir Türk tedavi yöntemidir. Hacamat inanılmaz mucizevi bir yöntemdir.İbn-i Sina'ya göre, 32 hastalığın 16'sı ayaz, 16'sı boğazdandır. Yani hastalıkların ortaya çıkma sebeplerinin en başında hazmın bozulması vardır. Bağlı sıkıntılarda peş peşe gelmektedir. Yıllar içerisinde biriken metabolik atıkların hacamat ile vucüttan atılması ile beden bir alan kazanır. Belli zamanlar da yapılmasıyla vücut kendini toparlayacaktır.Sovyetler Birliğinde Brejnev kanser hastalığına yakalanmıştı. Bir bio enerji uzmanı tedavisini yapıp, sağlığına kavuşturmuştur. Daha sonrasında, Brejnev bio enerji enstitülerinin kurulmasını ve fakülteler de okutulması talimatı vermiştir. Bu sebeple, o coğrafyada bio enerji ile ilgilenen çok sayıda insan bulunmaktadır.Şifa sahibinin izni ile,bu uygulamalardan, manüel terapi, akapunktur, hacamat, bio enerji, refleksoloji beslenme vb tarafımızca gerçekleştirilmektedir.
-Osman BULDAN;Evet bu söyleşimizin sonuna geldik.Verdiğinin değerli bilgiler için teşekkür ederiz.Bir başka söyleşide buluşmak üzere,sağlıkla kalın.
 

Bu yazı 6380 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Adnan Afacan
  1 yıl önce
  Allah razi olsun..İnsana hizmet etmek kadar sevap birşey yoktur.Yeterki dürüst olalım ALLAH doğrunun yanındadır.Cenabı Allah yardımcımız olsun bu kötü günlerimizde inşallah.Hayırlı ramazanlar cümlemize
 • Müjgan
  1 yıl önce
  Fitoterapi konusuna bir başka yazıda daha geniş yer verilmesi beklentisiyle,teşekkürler
 • Ersin Turabi
  1 yıl önce
  Alternatif Tıp yabana atılmamalı.Oldukça akıcı ve düzeyli bir röportaj olmuş.Beğendim.Tebrik ederim
 • Adnan
  1 yıl önce
  Çok yararlı ve aydınlatıcı bir söyleşi.Teşekkürler
 • Süleyman Büyükbezgin
  1 yıl önce
  Çok güzel bilgiler veren bir söyleşi olmuş. Teşekkür ederim.
 • Adnan Bakrıyanık
  1 yıl önce
  Malesef küresel sermaye ve ilaç sektörü hastane ve araştırma merkezi yapacagız diyerek ülkelerdeki politikacılarıda ellerine alarak insanları daha çok hasta etmeye yönelik ve kimyasal ilaç bagımlısı yapan modern tıp adıyla insanları kazanç kapısı haline getirmişlerdir.Bütün dünyada atalardan kalma dogal formüller ile yapılan ilaçlar merhemler ve Uğur beyin belirtmiş olduğu faydası görülmüş olan dogal uygulamalar yok edilmektedir. Saygılarımla
 • Ayşe Akdoğan
  1 yıl önce
  Güzel bir söyleşi olmuş,yeni sohbetler le bilgilenmeye devam etmek dileğiyle...
 • Davut Yavuz
  1 yıl önce
  Modern bilimi insanlar, asıldan uzaklaşma olarak algılamışlar, yıllarca. Bilim ilerledikçe doğala ve sadeliğe dönüyor. Cenab-ı ALLAH'ın verdiklerini ancak keşfedebiliyor