"GÜCENMEN EMİ"
İbrahim ACIKARA

İbrahim ACIKARA

DE GİDİ DE

"GÜCENMEN EMİ"

17 Kasım 2021 - 14:03
Reklam

-Gış bacağını salladı hey akıdeş, güzeegünlee bitti galan, diye muhabbetini sürdürdü Moramıdın Kahvesinde Dedelerin Ümmet.
Havalar soğumuş, sobalar kurulmuş, bacalardan dumanlar tütmeye başlamıştı.
Moramıdın Kahvesinde soba yanmıyordu ama sohbetin sıcaklığı vardı.
-Allah evsiz barksızlara, odunu kömürü olmayanlara baksın gari, diye dua ettiFetçilerin Yusuf.
Masanın diğer ucunda üşümüş gibi oturan Galabalıkların Hilmi “Amin” diye seslendikten sonra girdi mevzuya.
-Odun, kömür bek bahallandıdebbala. Ben daha almadım. Bağ- Kur mayışınnan alan debbaadım emme fiyetleri de uçmuş gitmiş tepeyetepeyedeyegurdula. Ne olcek bizim halimiz böyle gaç aman deyenlerin. Ev deseenbadır bayrak, örüzgebiyeeden giriyor, biyeedençıkıyo. Garibanlıktan biyapdırımadık adam gibe.Bi zaman satan savuran, hu YukaaBucakdangurtulan, giden Coğur Mezarı yanlarından bi ev alan dediydim. Nasip olmadı akıdeş. Emme hinci nereye alıncekgari. Tepesi delik fiyetistebbamışmütayitle. Biz bundan kellim elcezimizdekinesahap çıkalım hey akıdeş.
- Naha senin işlerin biIraz abla gadaolumadın, diye sözünü kesti Dedelerin Ümmet.
- Iraz abla kim üle, deyve bakam, diye Galabalıkların Hilmi sorunca başladı anlatmaya, Dedelerin Ümmet.
- Bizim o yanda Iraz abla vaadı. Geçenleede öldü. Duldu buncaz. Adam çok genç öldü. Iraz abla da yaman garıydı haa. Mahallede biri sıva mı sıvattırıyo, hemen amelelerin başına varı, çönee yanlarına
 –Ah benim evlatçıklarım, adam beni godu gittiHallılarıntaalasına, bu garı ben ölünce ne yapaa ne edee demedi.Dul garı başımlangaldım, ocak bacası sıvancek, bene hurdan hu iliğenin içine accıkhaaçgatıverindesıvayverem- der, ameelele de acırlagari buna, sıvayı gatıverile.
Gine mahallede kiremit aktarılıyoodur. Bi bakmışsın Iraz abla, gineçönmüştür bunların yanına, söylenip duru. – İşte ben dul galdım da, benim adam öldü de, evin damı akıbba da, hurdan iki kiremit alan giden deakdarıverem, gücenmen emi- deye amelelerin aklını eğmez edee. Usdalaadan çivi istee, tahta istee, pirketistee. Ülengadın böyle edeeken, edeeken iki katlı ev yaptı gitti. Alt katını caminin imamına kiraya veedi. Goca saray gibe ev yaptı, ıpıraat oturdu yıllarca. Ya gahbe herif ya, biIraz abla gada kafan çalışmıyor senin. 
 
 

Bu yazı 641 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum