GIRAN GİRDİ YALIM
İbrahim ACIKARA

İbrahim ACIKARA

DE GİDİ DE

GIRAN GİRDİ YALIM

09 Ocak 2021 - 15:31

-Üle ne olupba bunlara, millet patır patır dökülüpba, tavuklarınkinden gıran girdi yalım insancıklara, dedi Gırhalların Ümmet, karşısında oturan Değmancıların Fehmi’ye.
Moramıdın Kahvesi tenhaydı o gün. Oyun yasak olduğundan gençler gelmiyor, üç beş ihtiyarda çene çalıyor, geçmiş günlerden konuşuyorlardı. Ara sıra Kahveci Halilibram’ın esnemesiyle sözleri bölünüyordu.

  • Kovit va kovit, sizin gibilere alıp alıp gidiyo mezere. Yin paranızı deyom ben size yin, siz yimesseniz aakanızdakinle çatır çatır yicek paranızı,  demedi demeyin eğer olsun, diye seslendi ihtiyarlara Kahveci Halilibram.
Sibeksizlerin Durmuş, çayını karıştırarak başladı anlatmaya,
  • Akıdeşle, ben geçen gün höle bi düşündüm de, ne insancıkla gitti öbür tarafa. Eveli ufacıkkene mahallemizde dede, amca deye epey bi insan vaadı. Hinci yaşlandık, bizle dede, amca olduk. Bizlerin abey deyebilceği kimse bile galmadı ortalıklaada. Şaka maka bize de yolculuk görünübba, dedi gülerek.
  • Eee ya, boşuna demeyyoz yi paranı deye, bi ayağın çukura girmiş, yüzün toprağa bakıbba, diye cevap verdi Değmancıların Fehmi.
Değmancıların Fehmi’nin bu cevabı sonrasında Sibeksizlerin Durmuş, üç çay söyledi yanındakilere,
  • Ve akıdeş Halilibram huncazlara üç çay, bene gine laf sokmaya başladılar, dedi ve başladı anlatmaya,
“ Ben öle eli sıkı bi adam bilen değilim iyi kötü çalışdık çapındık, gıyıya köşeye üç beş guruş attık emme, bazen de işin dadını gaçırıyola. Geçenleede bi genç sokuldu yanıma bi elli lere uzattı, - Dayı sende vaadır, huna iki yirmibeşlik edive- dedi. Üle yirmibeşlik pangınot mı çıktı deye düşünüyom emme duymadım. Aklım başıma geliveedi, üle hinayet sen benimlen dalga mı geçiyon deye epey bi sövdüm galan.
 Bi de bizim o yandan bi akıdeş va. Her Allah’ın günü şarap içe, ben de haftada bi şişe alıverim buna. Yirmi beş lere veeerim, bi şişe şarap yirmi beş lereymiş. Geçenlede durdurdu bene, “Eee dayı borcunu öde gari dedi”. “Eh” dedim, elimi cebime attım, bi baktım elli lere param va. Dur hurdan bozduran da verem dediydim, çekdi aldı elimden. “Üle dayı ne gerek va bozdurmeye, gelcek haftanınkini de veemiş olursun” dedi. Ülen dürzüye bak, sanki benlen ortaklığı vaamış gibe şarap parasını da peşin alıyo benden.
 

Bu yazı 1106 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum