İbrahim ACIKARA

İbrahim ACIKARA

DE GİDİ DE

GAŞINTI

16 Ekim 2021 - 19:53
Reklam

  • Böğün Denizli’ye gittik garıylan toktura, diye sohbete girdi Bicililerin Fehmi, yanında oturan Aleflerin Hilmiye dönerek.
Moramıdın Kehvesi tenhaydı o gün. Vakit ikindiye yaklaşmış, kahvede Halilİbram esneyip duruyordu. Bicililerin Fehmi sürdürdü konuşmasını.
  • Buldan arabasınnan gittik, emme Menderes’in üsdünden geçeeken bi bakdıydım, gurumuş gosgoca nehir. Bek tasladım galan.
  • Ben de duyduydum guruduğunu, benim oğlan fabrikada çalışıyo o deyveydiydi. Ben de bek üzüldüm hey akıdeş, dedi. Bodukların Kamil.
Aleflerin Hilmi, gelen çayından bir yudum aldı, girdi söze.
  • Kırk yılda bir Menderes gurur derlerdi demek o günlere denk geldi guruması, dedi gülerek.
  • O da nerden çıkdı Hilmi akıdeş,  diye sordu Bodukların Kamil.
Çayını bitirerek tabağa koyan Aleflerin Hilmi başladı anlatmaya.
  • Bi zaman bi gıtlık oldu. Mal bazarına gelen yok, giden yok. Tezgâhları kapaddık. Bi saçak mal satılmıyor. Hu mal kaç para deyen bile yok. Nişliyelim neyniyelim deye düşünürken Tosunlar’da, Ahmetli’de pamuk deynemeye gidelim dedi akıdeşle. Yövmiyeylen amelelik yapcez gari. Toplaşdık, hep bir vaadık Tosunlar’a. Bizi aldıla, gittile pamuk taalasına.
      Bide çadı guruveedile. Biz çadırda galıyoz ağşamları, emme sivrisineklee, yakaacala yiyo her yanımızı. Nası ısırıyola namussuzla. Öldürüyola adamı. Isırdığı yeeler dadlı dadlı gidişiyo. Geceleri sıtma dutuyo, tir tir titriyoruz. Bize bol bol kinin veriyoola, yuduyoz habire.
 Bigün pamuk deyneyip duruyuz. Öğlen oldu. Yemek yicez galan, bakdık laklak boş. Bayraktar Aliksan’ın eline veedik laklağı, “Menderes’den doldurge de içelim”, dedik. Buncaz “eh” dedi. Aldığınnan gitti laklağı. Biz öğlen yemeğini yidik peynirlen tometlen, balcanlan, bibeelen, soğanlan. Aliksan gelmeyo.
Vakit ikindin oldu, gelen giden yok. Ağşam ezenine yakın, Bayraktar Aliksan çıkdı geldi, elinde boş laklaklan. “Üle sen needesin, nereye gittin, hani su” deyesiye gada, gaaşılık veedi. “Üle akıdeşle söylenmen, Menderes’in suyu kırk yılda bir dineemiş. O da tam böğüne denk geldi. Bi damla su yok Menderes’de” dedi.
      Biz şaşdık galdık. Yaddık çadırda sabah oldu. Ben vaadım Aliksan’ın yanına soodum buna. “Bak doğru söyle, neden doldurmadın suyu” deyesiye gada, “Üle akıdeş, ben geceleri uyuyumeyom gaşıntıdan, her yanımı yakaacala yidi. Su doldurmaya gittiğim yeede söğüt ağacının dibine uzandıydım,  içim geçiveemiş. Bi kakdım, otaalık gararıveemiş. Garanlıkda yolu şaşırıverin deye laklağı doldurmıdan geldim” dedi hinayet. Yaa, neele çekdik biz hey gidi goca akıdeş. Allah’cım o günlere bi daha gösteemesin milletimize.
 
 
 
 

Bu yazı 712 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum