BAYRAMIN ARDINDAN
Habip Sadık KIZILÖZ

Habip Sadık KIZILÖZ

BAYRAMIN ARDINDAN

10 Eylül 2019 - 19:28
Reklam

Issız bir dağın ardında yalnız kalmış bir ev gibi geçiyor bayramlarımız. Yalnızlığa bürünmüş insanların arasında yalnız kalabalıkların dalgın, sadece kendini düşünen başını kaldırıp bir selam vermekten aciz insanlarla bayramı yaşamak ıstırap sancı. Oysa memleketimizde elli metre ileriden geleni tanır selamlaşır, bayramlaşırsın. Mahalle camisinin çıkışında yapılan bayramlaşma seremonisi sonrasında büyük bir huşu içinde yapılan kabir ziyareti, akabinde Buldan simidiyle yapılan kahvaltı. Kurban kesiminde dedemle babamın daha sonra babamla benim kesim konusunda yaptığımız tatlı çekişmelerimiz. Daha sonra kurban etinin beraberce yenmesi. “Bizim hayvan bek güzelmiş, sizinki nasılmış? Bek güzelmiş”. Eski bayramların özlemi gönlümüzü yaksa da, anamız, babamız, konu komşu, dostlarla can cana, yan yana olamamanın sancısı gönlümüzü kavursa da, çocukların şen şakrak neşeli kahkahalarla ellerimizi öpüp “Bayramınız mübarek olsun” sözüne hasret kalsak ta bayramlar bizim. Her şeye rağmen hayatta hiçbir şey kalıcı değildir, en boş günümüz gülmediğimiz gündür. Onun için dostlarımıza verebileceğimiz sevgi ve hoşgörüyle gülümsemeye devam. Muhakkak her insanın karakteri farklıdır. Ama yaratandan ötürü yaratılanı sevmemiz mecburiyetimiz olmalı. Önemli olan samimiyet ve dürüstlüktür. Dürüstlük insanı iyi hissettirir. Dürüst insan çevresine huzur verir,  kendisiyle barışıktır, huzurludur.  Egoist insan hem kendi huzursuzdur,  hem de çevresine ve yakınlarına huzursuzluk verir.  Akıllı, namuslu ve vefalı olmadıkça mutlu yaşamanın imkânı yoktur. Biz gurbette olanlar için bayram sessizdir, tenhadır, öksüzdür, yetimdir. Gurbette bayram özlemdir. Özlemektir.
Değerli hemşerilerimiz, biz İstanbul’daki Buldan Yardımlaşma ve Kültür Derneği olarak değerlerimize sahip çıkıp birlik ve beraberliğin, yardımlaşmanın devamı amacındayız. Dernekler kimsenin babasının malı değil, tüzel kişiliktir. Sizler sahip çıkarsanız devam edecektir. Sizlerin destek ve yardımlarıyla ayakta kalacaktır. Kiminin maddi, kiminin manevi destekleriyle bu niyet devam ettirilmelidir. Derneğin varlığı yalnız ölüm ilanlarında hatırlanmamalıdır. Yeni bir eğitim- öğretim yılına başlıyoruz. Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz. İstanbul Yardımlaşma ve Kültür Derneği olarak ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilerimize karınca kaderince burs vermeye devam edeceğiz. Sizlerin de bu çabada bir fazla daha öğrencimize faydalı olmak için katkılarınızı bekliyoruz. Buradan tüm hayırsever hemşerilerimize, bilhassa Bakkal ailesine, Hasip Süren ve Ahmet Ülkü beylere yönetim kurulu ve hemşerilerimiz adına teşekkür ederiz.
Bütçemiz ölçüsünde sınırlı sayıda öğrencimize burs vereceğiz. Gönül ister ki bütün müracaatlara cevap verebilelim. Kriterlerimiz ihtiyaç sahibi ve başarıdır. Müracaatlar önümüzdeki ayın (20 Eylül) e kadar Buldan’da Uğur Kızılöz ve İbrahim Acıkara’ya yapılıp değerlendirilecektir. Geçmiş bayramınızı kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım. Gençler, gelecek sizsiniz, sizler geleceksiniz, kalın sağlıcakla.
                                            Habip Sadık Kızılöz
               İstanbul Buldanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı
 

Bu yazı 1678 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum