BULDAN KÜLTÜRÜ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA - 18
Galip KOCABAŞ DERLEMELERİ - Yayına Hazırlayan Suavi UYUM

Galip KOCABAŞ DERLEMELERİ - Yayına Hazırlayan Suavi UYUM

BULDAN KÜLTÜRÜ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA - 18

10 Temmuz 2021 - 14:37
Reklam
Reklam
Reklam

ÇİLBİR- Yumurta haşlanır. Soyulan yumurtalar doğranır, üzerine yoğurt dökülür. Eritilmiş kırmızıbiberli tereyağı da bunun üzerine dökülüp servise hazırlanır.
ÇAĞLA- BEDİREN DÜRÜNMESİ- Badem çağlası, bedren (Çitlembiğin dişisinin çiçek açmış hali), tere(veya eğşi gulak), maydanoz, pürçük(Yeşil soğan), zeytinyağı, haşlanmış yumurta, acı pul biber, yufka, tuz, çökelek.
Hazırlanışı – Çağla havanda iyice dövülür. Pürçük, maydanoz ve tere iyice kıyılarak doğranır. Tuz ve zeytinyağı dökülerek iyice karıştırılır. Kaşıkla yufka üzerine yayılır. Zevkiniz kadar pul biber serper, kıvırır yenir.  Zevkinize göre çökelek ilave edilebilir.
DUT PELTESİ- Dut kaynatılır. Çıkan tatlı suyun içine nişasta ilave edilir. Koyulaşıncaya kadar kaynatılır, tabaklara boşaltılır, soğuyunca servis edilir.
DÜĞÜN DOLMASI- Düğünlerde muhakkak yapılan bir yemektir.
Hazırlanışı – Tuzlu su ocakta kaynar. Patlıcan kabukları(Kışın kurusu, yazın tazesi) kaynamakta olan tuzlu suya konur, haşlanır. On beş, yirmi dakika haşlama devam eder. Haşlandıktan sonra, ocaktan alınır, su ile yıkanır, sahanda süzülür. Pirinç temizlenir. Temizlenen pirinç kaynamış tuzlu su ile 2-3 defa yıkanır. Sonra soğuk su ile tekrar yıkanır. Soğan ve maydanoz ince ince doğranır, kıyılır. Kıyma işi bittikten sonra kıyma, pirinç, maydanoz, soğan ve karabiber karıştırılır, sonra oyulmuş olan patlıcan, domates ve biber kabuklarına doldurulur. Tavalara dizilir, yerleştirilir. Ocakta ısıtılan salçalı zeytinyağlı su tavanın üzerinden dökülür. Tava ocağa konur, bir süre pişer. Pirinci pişince ocaktan alınır, servise hazırdır.
HÖCET- Buğday unu hamur haline getirilir. İçine sarımsak doğranır. Ayrı bir tabakta süzme yoğurt ezilir. Hepsi karıştırılır. Yağ ile ateşte pişirilir. Soğuyunca servis edilir.
GATMAR- Hamur yoğrulur, bezeler açılır, içine rendelenmiş soğan konur, dört köşe olacak şekilde katlanır. Saç üzerinde her iki yönü de pişirilir. Altına üstüne yağ sürülüp yitecek hale getirilir. Ertesi günü gelinin ardından gönderilir.
HAMUR DOLMASI- Kıyma bir kapta biraz yağ ve rendelenmiş soğan, tuz ve karabiber ile pembeleşinceye kadar kavrulur. Hamur yarım santim kalınlığında açılır. Dört köşe veya yuvarlak bir şekilde kesilir. Ortasına bu kavrulmuş kıymadan bir miktar konur. Hamurun üstü öteki ucuyla kapatılır. Kenarları parmak ucuyla basılır. Bunlar içinde kızgın yağ bulunan tencereye atılır. Orada pişinceye kadar kaldıktan sonra çıkarılır. Tepsiye sıralanır. Üzerine yoğurt gezdirdikten sonra tereyağı kızartılarak üzerine dökülür, yenir.
KUYRUK HELVASI- Kurban bayramında sızdırılmış olan kuyruk yağından yapılır. Diğer yağlardan yapılmaz.
Hazırlanışı- Şeker şerbeti koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Helvanın yapılacağı tavaya iki kepçe kuyruk yağı konur, kepçe ile karıştırılarak ezilir. İrmik ilave edilir. Yağda kızaran irmik, kızarma esnasında sürekli ezilir. İrmiğin iyice kızardığı belli olunca, üzerine ağda dökülür. Lapa oluncaya kadar karıştırılır. Soğuyunca kaşık kaşık tepsiye dizilir, servis yapılır. 
TENEM HELVASI- Zeytinyağı (veya tereyağı) helva tavasının içine konur, un ile kavrulur. Ayrıca başka bir tencerede ağda kaynar. Tavada kızaran yağın içine konur. Suyunu çekince büyük bir sinin içine konarak dağıtılır. Önceden kırılmış olan ince şeker sininin üzerine dökülür. Helva suyunu çekince sini üzerinde tane tane olur. Tenem helva, ölen bir kimsenin arkasından okutulan mevlitlerde yapılır. Yufkaların arasına konarak dağıtılır.
İNCİR AŞI- Davetlerde yapılan bir yemektir. Kuru incirler ufak ufak doğranır. Su ile bir tencerenin içinde haşlanır. Soğuduktan sonra süt ile kaynatılır. Koyulaşınca indirilip tabaklara boşaltılır, servis edilir.(Devam edecek)
 
 
 

Bu yazı 483 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum