Ahmet KIZILÖZ

Ahmet KIZILÖZ

ŞEHİR EFSANELERİ

TESPİHÇİ

09 Ocak 2021 - 15:28


  Yağcı Nasıf amca her çarşamba sabahı Eşme’ye  jipiyle  mal toplamaya gidermiş. Bir gün Bayraktar’ın Eşme’de işi çıkmış.  Birlikte yola koyulmuşlar.  Eşme’ye yakın bir köy yolu girişinde köylünün biri el etmiş. Nasıf amca  adamı tanımış. Asker arkadaşı çıkmış  köylü. Bayraktar’a “  Sen arkaya geç.” Demiş.  Köylü mallarını da arkaya  atmış.  Malların arasında sıkışan Bayraktar’ın keyfi kaçmış. Eşyaların arasında bir sepet yumurta görmüş. Öndekiler sohbete daldıklarında yumurtaların  çoğunu kırmış. Üst tarafına birkaç sağlam kalanı yerleştirmiş. Eşme pazarına yakın bir yerde asker arkadaşını indirmiş Nasıf  amca.  Pazarda yumurtalarını alıcı bulamayan asker arkadaşı sepetiyle birlikte çöpe atar.  Bayraktarlık ücretini alamayan  Güneyli  Aliksan  Buldan’a  eli boş döner. Bir hafta  sonra  Bayraktar Nasıf  amca            ile Eşme yoluna koyulurlar.        Asker arkadaşı çavuş Veli yol ayrımında yüküyle beklemekte olduğunu gören  Yağcı Nasıf  durur. Yükü arkaya atarlar Bayraktar ile  birlikte. Selelerin içindeki zeytinleri gören Bayraktar “  Köyde çok  zeytin yetişiyo mu Veli’a ? “ “ Bizde zeytincilikten ziyade çekirdeğinden tespih yapma zanatı  gelişti son  zamanda.  İstersen bir gün köye gel. Sana da öğreteyim.” “Çok para var mı bu işte ?    “  “ Zahmetli bir iş ama  iyi para getirir.”  “ O zaman bu akşam köye beraber gidelim.  Misafirin olayım birkaç gün”  Akşam üzeri Nasıf amca bunları köye kadar bırakıp Buldan’a yalnız döner.  İki üç gün köyde kalan Bayraktar tahsil ettiği düğün parasıyla iki sele zeytin alarak  eve döner.
  Beyciğim Rıza’yı bulup ona durumu anlatır. Ona zeytin çekirdeğinden tespih yapmayı öğretir.  Günlerce uğraşının ardından yüzlerce tespih yaparlar. İş artık satış  ve  pazarlamaya kalmıştır.  Önce Buldan sonra çevre kazaların pazarlarını dolaşırlar. Sattıklarıyla ancak   yol parasını çıkartırlar.
    Bir  gün Eşme pazarına  gittiklerinde  “Veli çavuşa  rastlarlar.. “ Çavuş, iki aydır anamız dinimiz ağladı.  “ Ben sana söylemeyi unutmuşum. Bu tespihler şehir hapishaneleri önünde  çok satılır.”  “ Dalga geçme bizle Veli çavuş.” Sen benim yumurtaları kırmasaydın, bunlar gelmezdi başına. Tespihleri de  camilere hayır olarak dağıt!”
            Hasan Bozdağ’ a  teşekkürler…
                                                  
 

Bu yazı 488 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum