EĞİTİM CAMİASININ ACI KAYIPLARI-2
Ahmet KIZILÖZ

Ahmet KIZILÖZ

ŞEHİR EFSANELERİ

EĞİTİM CAMİASININ ACI KAYIPLARI-2

22 Kasım 2020 - 17:31


KAZIM BELER: Buldan 1946 doğumlu, sınıf öğretmeni Ayşe Hanımla evli olup Murat adında bir oğlu olan Kazım Hoca Ticari bilimler akademisinden mezun olur ve ticaret dersi öğretmeni olarak Akın lisesine atanır. 1979 yılında açılan ticaret lisesine müdür olarak atanır. Daha sonra Sarayköy ilçe milli eğitim müdürü olur. Lisesine öğretmen olarak geri döner. Emekli olmaya yakın bir süre kala şeker hastalığına yakalanır. Hastalık hızla ilerler ve başka hastalıkları da tetikler. Altmış yaşına gelmeden aramızdan ayrılır.
MEHMET KAYMAK: 1946 Buldan doğumlu fen bilgisi öğretmeni Mehmet Hoca 70 li yılların başında Akın lisesinde görev yapar. Buldan ağzıyla mükemmel konuşabilen son temsilciydi.79 yılında tayini çıkar. Uzun süre Buharkent’te çalışır. Zehra Kırmızı ile evlenir. İki kız evladı olur. Emekliğine yakın Nazilli’ye yerleşir. Kansere yakalanır. Oyalanmak için tuhafiye dükkânı açar. Yakalandığı amansız hastalıktan kurulamaz ve altmış yaşlarında zamansız aramızdan ayrılır.
REŞİT ÇELEBİOĞLU: 1947 Buldan Karşıyaka mahallesi doğumlu Reşit öğretmen ilk yılarında bekârken Bozalan köyünde çalışır. Ev hanımı eşi Aliye Hanım Buldanlıdır. Üç erkek evlatları olur. Uzun yıllar Cumhuriyet İlkokulu’nda çalışır. Ek gelir elde etmek için bir ara halıcılık yapar. Emekliğine yakın bir süre önce yıllarca oturduğu baba evinden Cumhuriyet mahallesine taşınır. Böbrek yetmezliğine yakalanır. Haftada iki kez diyalize gitmeye başlar. Böbrek nakli yapılır ve bu illetten kurtuldum derken altmış yaşlarında kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılır
ERGİN UZ: Buldan 1945 doğumlu. Buldan’ın köklü ailelerinden olan Ergin hoca lise mezunu olup fark derslerini vererek sınıf öğretmeni olur. İlk yıllarında Gülalan köyünde çalışır. Daha sonra Zafer ilkokuluna tayin olur. İki erkek evlat sahibidir. Milli piyango tutkunuydu. İkramiyeden yana hiç şansı olmadı. Biletleri saklayıp koleksiyona dönüştürdü. Stresli bir yaşantısı vardı. Bu yaşam şekli onu yıprattı ve onu vakitsiz kaybettik
. NESİBE SEPETOĞLU – Çaybaşı mahallesinde oturan Başbuğ ailesinin dört öğretmen kız kardeşten biri olan Nesibe öğretmen Bankacı Ali Sepetoğlu ile evli olup iki erkek evladı vardır. Uzun yıllar Dördeylül ilkokulunda çalışmıştır Genç denecek yaşta vefat eden eşinden önce yakalandığı amansız hastalığa yenik düşüp aramızdan ayrıldı.
 ZERRİN DEMİREL-- Buldan 1946 doğumlu, Çaybaşı mahallesinde oturan Demirel ailesinin 3 evladının tek kızıdır. Öğretmenliğin ilk yıllarını köylerde yaptıktan sonra Cumhuriyet ilkokuluna atanır. Emekli olana kadar bu okulda çalışır. Çok başarılı ve disiplinli bir öğretmendi. Geç yaşta kısa süren bir evlilik yaptı. Boşandıktan sonra yakalandığı hastalığa yenik düştü. Zamansız aramızdan ayrıldı.
 

Bu yazı 2984 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum