ASKER ÖĞRETMEN
Ahmet KIZILÖZ

Ahmet KIZILÖZ

ŞEHİR EFSANELERİ

ASKER ÖĞRETMEN

10 Haziran 2016 - 10:33

         Yenice- Narlıdere köyünde ilkokul müdürlüğü yapmaktadır İbrahim Alsoy hoca. Eğitim yılı başında iki  asker öğretmen okula tayin olmuştur. Okulda aynı zamanda lise mezunu olup ta askerliğini yaptıktan sonra vekil öğretmen olarak çalışan Sait Balaban adında biraz hoşça biri de bu okulda çalışmaktadır.

       Sait Hoca hemen her gün teneffüslerde  Sivas Yıldıztepe’de 24 ay nasıl askerlik yaptığını anlatıp, millete gına getirmiştir. Bir gün Sait Hoca okulda yokken öğretmenler müdürün odasında toplanırlar. Ona bir oyun oynamaya karar verirler. Askeriyeden gelmiş  gibi bir resmi yazı taklidi hazırlarlar. Daktilonun başına geçen müdür İbrahim Alsoy aynen şöyle yazar. “ Sayın Sait Balaban, Okulunuzda görev yapan iki asker öğretmen elemanımıza nazari ve ameli bilgiler vererek bir asker gibi yetiştirmenizi ve birer aylık raporlar hazırlayıp bir üst makama vermeni rica ederim.” Hazırlanan yazı bir sarı zarfa konur ve bilahare Sait Hocaya tebliğ edilir. Yazıyı alıp okuyan Hoca heyecanla görevine başlar.  Durumdan haberdar olan iki asker öğretmeni çağırır ve durumu kendilerine bildirir. Bir ay boyunca okul bahçesinde ameli, öğretmenler odasında nazari bilgiler vererek herkesin kafasını şişirir. Asker öğretmenler yabancı ve yeni öğretmen olduklarından ve müdüre söz verdiklerinden ordu bozanlık etmeden olanlara katlanırlar.

       Bir ayın sonunda yaptığı çalışmaları içeren hazırladığı raporu, okuldakilerin haberi olmadan karakol komutanına götürür. Raporu okuyan komutan Sait Hoca’yı iyi tanıdığı için “ Hocam çok güzel rapor hazırlamışsınız! Sen şimdi okuluna git. Öğrencilerin seni bekliyordur. Ben bu raporunuzu üst makamlara göndereceğim “ der. Aynı gün bir asker gönderip, okul müdürünü yanına çağırtır. “ Müdür bey! Nedir bu rezalet! “ der Sait Hoca’nın verdiği raporu önüne koyar. Raporu okuyan müdür “Şakanın buralara kadar geleceğini tahmin etmemiştim komutanım. Okulum adına sizden özür dileriz” dese de öfkesi geçmeyen komutan “ Sait Hoca’ya bir şaka yapmışınız ama şakanın dozunu kaçırmışsınız. Sizleri okul olarak Mili Eğitim’e şikayet edeceğim. Komutandan beklemediği bir tepki alan müdür olayı tatlıya bağlamak istese de komutanı ikna edemez. Doğru kahveye gider ve durumu ona anlatır. “ Ben komutanla konuşurum müdür bey, sen merak etme hallederiz” der.

        Ali dayının araya girmesiyle komutan yumuşar ve olay tatlıya bağlanır bağlanmaz  okul müdürü İbrahim Alsoy Sait Hoca’yı odasına çağırır.” Hocam aylık raporları makam atlayarak vermek suçtur. Bundan sonra yıl sonuna kadar raporlarını bana ver. Ben göndereceğim.”  Makaraya alma işi okul kapanana kadar devam eder.

                                                                                                        İbrahim Alsoy’a teşekkürler…

Bu yazı 3078 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum