TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU BAŞKANI SAYIN MEHMET AKİF...
Osman BULDAN

Osman BULDAN

ANKARA MEKTUBU

TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU BAŞKANI SAYIN MEHMET AKİF ÜSTÜNDAĞ İLE SÖYLEŞİ

17 Mart 2021 - 14:45
Reklam


-Osman BULDAN;
Evet Sevgili okurlar, bu söyleşimin konuğu, Türk Voleybolunu parlatan bir isim, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Sayın Mehmet Akif ÜSTÜNDAĞ. Hoşgeldiniz Sayın Başkan,Kendinizi okurlarımıza tanıtır mısınız?
-M.Akif ÜSTÜNDAĞ; 4 Şubat 1963 tarihinde Malatya’da doğdum. Sporcu olarak Galatasaray Genç Takımı, Silahlı Kuvvetler Gücü, Köy Hizmetleri, TMO ve Petrol Ofisi takımlarında yer aldım.Şekerbank, Emlak Bankası Spor Kulüpleri'nde ve milli takımlarda antrenör olarak, Emlak Bankası ve Petrol Ofisi’nde de menajer olarak görev yaptım.
Yönetici olarak Petrol Ofisi Spor Kulübü’nde yönetim kurulu üyeliği ve takım genel kaptanlığı, Malatya Spor Kulübü’nde asbaşkanlık, Türk Telekom Spor Kulübü’nde genel sekreterlik ve CEO’luk, Türkiye Futbol Federasyonu’nda Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Voleybol Federasyonu’nda Liglerden Sorumlu Başkan Vekilliği yaptım.
Voleybola sporcu, antrenör ve yönetici olarak hizmet ettim, halen de ediyorum. 2016 yılından bu yana da Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı olarak görevimi sürdürmekteyim. Evli ve 2 erkek çocuğu babasıyım.
 
-Osman BULDAN;Özellikle kadın voleybolunda son yıllarda çok önemli uluslararası başarılar elde ediliyor. Gerek Kulüp gerekse milli takımlar seviyesinde bu başarıların sırrı sizce nedir?
-M.Akif ÜSTÜNDAĞ;Bu sorunun cevabında çok önemli iki unsur var: Altyapı ve sistemli çalışmak. Voleybolda sürekli arkadan gelen, çok çalışan, sağlam bir sporcu profilimiz var. Tabii ki bunun yanında teknik ekiplerimiz ve tesislerimiz de çok önemli. Güzel bir ruh yakaladık hem milli takımlarımızda hem kulüplerimizde, bunun devamlılığı için çalışıyoruz. Özetle, biz her gün daha fazlası ve daha iyisi için çalışıyoruz, bu da bizim başarımızın sırrı oluyor.
 
-Osman BULDAN;Türk Voleybolu pandemiden nasıl etkilendi? Seyircisiz oynama daha ne kadar devam edecek? Bu durum sponsorlar yönünden ne gibi sonuçlar doğurdu?
-M.Akif ÜSTÜNDAĞ;Koronavirüs sürecinde voleybol camiası olarak iyi bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. Federasyon olarak tüm dünyayı etkisi altına alan küresel koronavirüs pandemisinde Gençlik ve Spor Bakanımız, Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Basketbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği Vakfı’nın başkanlarıyla yaptığımız toplantıda önce liglerin seyircisiz oynanmasına karar verdik, sonra da ligleri erteleme kararı aldık. O süreçten sonra herkes gibi biz de izole olup, Sağlık Bakanlığı’nın ve devletin uyguladığı politikayı hayata geçirmek için mücadele ettik. Geldiğimiz noktada çok şükür voleybol camiasında bir sıkıntı yaşamadık. Sporumuzun en önemli paydaşı olan kulüplerimizle sürekli istişare halindeydik. Onların görüş ve taleplerini de hassasiyetle dikkate alarak birlikte hareket etmek istedik. Ardından herkesi memnun edecek bir karara imza atarak, filede beyaz sezon ilan ettik ve liglerimizi mevcut halleriyle tescil ederek bu sezon şampiyon takım belirlemedik, küme düşmeyi kaldırdık. Alt ligden final etabına yükselmeyi başaran 4 takımı da bir üst lige dahil ettik. Aldığımız tüm kararlar voleybol camiasında bulunan herkesi memnun etti. Koronavirüs pandemisi ülkemizde görülmeye başladığı andan itibaren federasyon olarak önlemlerimizi almıştık. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Antalya, Bursa ve İzmir’de bulunan tesislerimizde yeni tip koronavirüs (covid-19) önlemleri kapsamında dezenfekte çalışması yapıldı. Federasyonumuzun Dopingle Mücadele ve Sağlık Kurulu tarafından Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tavsiyeleri göz önünde bulundurularak ‘Pandemi Sürecinde Spora Dönüş Kılavuzu’ hazırlandı. Hala tüm salonlarımız sürekli denetlenmekte olup, karşılaşmaların oynanması için titizlikle hareket ediliyor.Pek çok açıdan sınırlı olduğumuz bu dönemde İşbir Yatak, Sigorta Shop, misli.com ve Supradyn gibi sektörünün öncü markalarıyla yeni sponsorluk anlaşmalarına imza attık, var olan anlaşmalarımızı yeniledik. Bizim için, sponsorluklarla dolu bir dönem oldu ve olmaya da devam edecek diyebilirim.
 
-Osman BULDAN; Yapılması gereken ne var varsa yapılmış anlaşılan ve kriz iyi yönetilmiş gördüğüm kadarıyla. Federasyonun kararlarının muhatabı olan kulüplerce alınan kararların desteklenmesi zaten iyi bir yönetişim içinde işlerin yürüdüğünün de bariz göstergesi. Türkiye’de voleybol sporunun yaygınlaşması için yerel yönetimlerden beklentileriniz nelerdir?
-M.Akif ÜSTÜNDAĞ; Türkiye’de 6-12 yaş arasındaki tüm çocukları voleybol ile tanıştırmayı ve ülkemizdeki lisanslı sporcu sayısını artırmayı hedefleyen Fabrika Voleybol projemizi Türkiye’nin 81 iline de yaymak istiyoruz. Bunun yanı sıra göreve geldiğimiz günden bu yana gerek kulüpler düzeyinde gerekse de milli takımlar düzeyindeki organizasyonları Anadolu’ya yayma projemiz var. AXA Sigorta Kupa Voley, Voleybol Milletler Ligi, CEV Avrupa Altın Ligi, 1. Lig Play-off ve 2.Lig Play-off müsabakalarımız Anadolu’da voleybolun özlem duyulduğu şehirlerimizde, tamamı dolu tribünler önünde oynanıyor. Bunları devletimizin yanı sıra Anadolu’daki yerel belediyelerimizin de sağladığı destekle gerçekleştiriyoruz. Bu durumdan son derece memnunuz. Yerel belediyeler, voleybol takımlarına sponsor olarak verdiği destekte Anadolu’da voleybolun yaygınlaşma ve zenginleşmesine oldukça büyük katkı sağlıyor.
 
-Osman BULDAN; Evet, dokuma sanatının merkezi olan Buldan’da yerel yöneticiler bu söyleşiden gerekli mesajı alacaklardır diyelim.Buldan’a bayan voleybol takımı yakışır.Spor yöneticiliği kariyerinizde aklınızda kalan bir anınız nedir?
-M.Akif ÜSTÜNDAĞ; Türkiye’de ev sahipliği yaptığımız Avrupa Şampiyonası’ndaki Hırvatistan maçını unutamıyorum. O maçta yenilseydik, son 16'da eleniyorduk ve fiziksel olarak da rahatsızlandım. Sonra bu heyecan sevince dönüştü, finale kaldık. Finalin 5. setinde 9-6 önde olduğumuz anı ve sonrasında büyük şanssızlıkla kaybettiğimiz maçı hiç unutamıyorum. Bir de Olimpiyat Elemelerinde Apeldoorn’daki Polonya maçını unutamıyorum. Setlerde 2-1 gerideyken çok iyi geri döndüğümüz, sonunda kazanmayı bildiğimiz inanılmaz bir maçtı.
 
-Osman BULDAN; Bende izledim Avrupa Şampiyonası maçlarını. Ankara’lı voleybol severler, büyük bir destek ve inançla milli takımı desteklediler.İnanılmaz şovlara da sahne oldu.Mükemmel bir organizasyondu.Evet Sevgili Okurlar, bu söyleşinin de sonuna geldik.Sayın Başkana ve bu söyleşide emeği geçen Türkiye Voleybol Federasyonu Genel Sekreteri Sayın Av.Nihal İŞÇİ Hanıma teşekkür ediyorum.Bir başka söyleşi de görüşmek üzere,sağlıkla kalın.
-M.Akif ÜSTÜNDAĞ; Bende bu söyleşi nedeniyle teşekkür ediyorum. Buldan’da Yaşam Gazetesi okurlarına ve Buldan’lılara Ankara’dan selamlarımı gönderiyorum.
 
 

Bu yazı 4446 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Cihat Kutluca
  7 ay önce
  Akif başkan voleybol altyapısını muhteşem biryere getirdi, Osman beyi söyleşilerinden dolayı kalemine sağlık diyor, başkanıda başarılarından dolayı tebrik ediyorum...
 • Cihan ASLAN
  7 ay önce
  Voleybol öteden beri sevdiğim bir spor dalı. Bu söyleşiyle emeği geçen birini tanımış oldum.
 • Kemal Can
  7 ay önce
  Federasyon başkanlarının sporun içinden gelmesi en doğru örneği bu söyleşiyle de ortaya çıkmış oldu.Tebrikler
 • Davut
  7 ay önce
  Mükemmel bir söyleşi.Bayan voleybol takımı Buldan'a yakışır...