SPOR YÖNETİCİSİ DOÇ.DR.TANER BOZKUŞ İLE SÖYLEŞİ
Osman BULDAN

Osman BULDAN

ANKARA MEKTUBU

SPOR YÖNETİCİSİ DOÇ.DR.TANER BOZKUŞ İLE SÖYLEŞİ

19 Aralık 2020 - 18:44
Reklam

-Osman BULDAN; Değerli okurlar bu yazımda konuğum Doç.Dr.Taner BOZKUŞ. Sayın Bozkuş hoşgeldiniz.Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

-Doç.Dr.Taner BOZKUŞ;Hoşbuldum.1972 yılı Kars'ın Selim ilçesi Bozkuş köyünde doğdum. Daha sonra Ankara’ya yerleştik ve öğrenim hayatımın bütün süreçlerini Ankara’da tamamladım. Birçok federasyonun çeşitli alt kurullarında ve yönetim kurullarında görev aldım. Halen Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği ve Bartın Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğretim Üyesi olarak görev yapmaktayım.

-Osman BULDAN;Türkiye Halk Oyunları Federasyonunun faaliyetleri pandemi döneminde nasıl oldu?

-Doç.Dr.Taner BOZKUŞ;Maalesef pandemi tüm dünyada olduğu gibi Federasyonumuzun faaliyetlerini de olumsuz etkiledi. Halk oyunları birlik beraberlik ve dayanışmayı yansıtır. Bu yansıma doğal olarak oyunlarda ruh bulmuştur. Dolayısıyla geniş kitlelerle ekip halinde icra edilmektedir. Pandemi nedeniyle yakın temas ve kalabalık gruplar halinde biraraya gelmek tehlilke yaratacağından dolayı  yarışma faaliyetlerimizi durdurmak zorunda kaldık. Ancak diğer faaliyetlerimizi çevirim içi olarak uzaktan gerçekleştirdik. Gerek yönetim kurulu toplantıları gerekse eğitim, vize ve gelişim seminerlerimizi bu şekilde yürüttük. İnşallah 2021 sezonumuzu yüz yüze yine bayram havasında kucaklaşarak elele omuz omuza gerçekleştirme fırsatı bulabiliriz.

-Osman BULDAN; Halk Oyunları müsabakaları hangi dallarda yapılmaktadır?

-Doç.Dr.Taner BOZKUŞ;Halk oyunları yarışmalarımız genel olarak Geleneksel düzenlemeli ve geleneksel düzenlemesiz dallarda olmak üzere 2 dalda yapılıyor. Bu iki dalın her ikisinde de mimikler, yıldızlar, gençler ve büyükler olmak üzere 4 ayrı kategoride yarışmalar yapılmaktadır.

-Osman BULDAN;Dünya Halk Dansları Federasyonu kurulma çalışmaları nasıl gidiyor?

-Doç.Dr.Taner BOZKUŞ;Federasyon Başkanımız Sayın Suat AKSU ve yönetimimiz ile birlikte en önemli proje ve hedeflerimizden birisi de Dünya Halk Dansları Federasyonunun kuruluşunu gerçekleştirmektir. Bu manada epeyce görüşmelerimiz ve çalışmalarımız oldu. Ancak pandemi süreciyle birlikte bu çalışmalar biraz sekteye uğradı. Normalleşme süreciyle birlikte bu süreci tekrar harekete geçirerek, bu oluşumu Türkiye’nin öncülüğünde gerçekleştirmek istiyoruz. Zira bu oluşum ülkemizde Halk Oyunları ile ilgili çalışmalar yapan birçok gencimizin de çeşitli imkânlardan faydalanmalarının yolunu açacaktır.Böylece Türk Milli Takımı oluşacak ve halk danslarındaki zenginliğimiz milli forma ile uluslar arası değer kazanacaktır.

-Osman BULDAN;Halk oyunu kültürümüzde hangi bölgeler daha zengindir?

-Doç.Dr.Taner BOZKUŞ;İnanın bu soru çok zor bir soru. Ülkemizin her yeri ayrı bir zenginliğe ve folklorik birikime sahip. Her ilinde, ilçesinde ve hatta köyünde bu tür zenginliklere rastlamak mümkündür. Buldan'da bu zenginliğin çok önemli bir merkezi. Zira gerek Halk Oyunlarında, gerek giyim kuşamda gerekse de folklorumuzun farklı alanlarında Buldan Bezi ibaresi ile kumaşlar önemli yer almaktadır. Denizli ilimiz de zengin kültüre sahip bir ilimiz olup, bu birikimi farklı zamanlarda gerçekleştirdiğimiz şampiyonalarla buluşturma imkanı bulmuştuk. Buralara ülkemizin çok farklı coğrafyalarından gelen gençlerimiz ve yavrularımız bu zenginliği görme fırsatı bulmuşlardır. İnşallah gelecekte böylesine güzel bir ilçemiz olan Buldan'da da belediyemiz ve kaymakamlığımızla işbirliği yaparak büyük organizasyonlara imza atma fırsatı bulabiliriz. Özellikle kumaşı ile herkesin bildiği ilçemizi ülkemizin dört bir yanından gelecek insanlarımızın görmesini ve bu büyük buluşmayı sağlayabiliriz.

-Osman BULDAN; Bildiğiniz gibi Federasyon Başkanı Suat AKSU Beyin başlattığı “Biz Türkiye'yiz.Tekerlekli Sandalye” sosyal kampanyasında Buldan İlçemize de tekerlekli sandalye bağışında bulunuldu. Bu da duyarlılık anlamında güzel bir hizmetti.

-Doç.Dr.Taner BOZKUŞ;Federasyonumuz aynı zamanda sosyal projelere de önem veriyor. Bu proje kapsamında bir çok arkadaşımızdan, il temsilciliklerimizden destek gelmiştir. Ulaşabildigimiz kadarıyla engelli vatandaşımıza ulaşmaya çalıştık, bu amaçla da daha hızlı bir ulaşım olsun diye Sayın Başkanımız Suat AKSU,  Müge ANLI hanımefendi ile görüşerek program üzerinden daha hızlı ulaşım sağlanmış ve ihtiyacı olanlara Tekerlekli sandalyeler verilmiştir.Buldan'da bulunan engelli vatandaşlarımıza da katkı sağlamış isek, bundan memnun oluruz.

-Osman BULDAN;Evet Sevgili Buldan'lılar, bir söyleşimizin daha sonuna geldik.Halk oyunu kültürümüz eşsiz zenginliklerle dolu. Bir gün Buldan'da da bir ulusal yarışmayı seyir zevki yaşamak dileğiyle, hoşçakalın.Sağlıkla kalın.

-Doç.Dr.Taner BOZKUŞ;Ayrıca Buldan’ın yetiştirdiği müstesna isimlerden birisi olan siz kıymetli dostum Osman BULDAN ile böyle bir söyleşi yapmak ayrı bir onur verdi. Gelecek sağlıklı günlerde büyük buluşmalarda Buldan’da buluşmak dileğiyle,Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanımız Suat AKSU Bey ve THOF Camiamızın selamlarını bu vesile ile iletiyorum.
 

Bu yazı 3611 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Tülay sünnetci
  9 ay önce
  Hocam bende spor yönetimi mezunuyum 22 yıllık halk oyunları antrenörüyüm Ama işsiziz
 • cevher
  9 ay önce
  Halk dansları kültürü bizim özümüz, her oyunda bir yaşanmış hikaye bulabilirsiniz.Söyleşide emeği geçenlere teşekkürler. Vandan selamlar
 • Cihat
  10 ay önce
  Tebrik ediyorum söyleşi harika olmuş. Türk Halk oyunları bizim kültürümüzü en iyi yansıtan bir bıranştır, bence bu alana daha fazla ilgi gösterilmeli....
 • Cihat
  10 ay önce
  Tebrik ediyorum söyleşi harika olmuş. Türk Halk oyunları bizim kültürümüzü en iyi yansıtan bir bıranştır, bence bu alana daha fazla ilgi gösterilmeli....
 • Mehmet Gunay
  10 ay önce
  Osman Hocam harika bir soylesi emeginize saglik