İYİ PARTİ KURUCULAR KURULU ÜYESİ SAYIN ERSÖNMEZ YARBAY İLE...
Osman BULDAN

Osman BULDAN

ANKARA MEKTUBU

İYİ PARTİ KURUCULAR KURULU ÜYESİ SAYIN ERSÖNMEZ YARBAY İLE SÖYLEŞİ

15 Şubat 2021 - 10:20
Reklam


-Osman BULDAN;
Değerli okurlar, bu söyleşimin konuğu, değerli bir siyaset adamı     Ersönmez YARBAY. Sayın YARBAY,hoşgeldiniz. Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
-Ersönmez YARBAY; Hoş buldum. Kendimi kısaca şöyle tanıtmaya çalışayım.1953 Denizli Acıpayam Darıveren Köyü’nde doğdum. İlkokulu köyümde okudum. Bir buçuk sene Kuran Kursu’nda okudum. Denizli Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden 1977’de mezun oldum. Aynı fakültede Sosyal Politika dalında yüksek lisans yaptım. Kısa bir müddet sendikacılık yaptıktan sonra Ankara Valiliği’nde Maiyet Memurluğu’na başladım. Gaziantep Oğuzeli ve Tokat Almus ilçelerinde Kaymakam vekilliği yaptım. 12 Eylül öncesi Akıncılar Derneği faaliyetlerinden dolayı 20 ay hapis cezası aldım ve memurluğum son buldu. 1991’de Refah Partisi Ankara il başkanı, 1995’te Refah Partisi Ankara milletvekili, 1999’da Fazilet Partisi Ankara İl Başkanı, 2001’de Ak Parti Ankara Kurucu İl Başkanı, 2002’de Ak Parti’den Ankara Milletvekili seçildim. 2017’de İyi Parti kurucular kurulu üyesi oldum. ‘’Cumhurbaşkanlığı Sistemi-Yağmurdan Kaçarken doluya tutulmak’’ isimli yayınlanmış bir kitabım vardır.
Evli, 5 çocuk babasıyım. Halen serbest çalışıyorum.

-Osman BULDAN; Sayın YARBAY, oldukça dolu bir siyasi geçmişe sahip olduğunuz anlaşılıyor.Türk siyasetinde İktidar Partisi’nden ayrılanlar tarafından kurulan partileri nasıl değerlendiriyorsunuz? İktidar Partisi’nden kopuşlar devam eder mi?
-Ersönmez YARBAY; Yeni kurulan partileri olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Keşke Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan bugünkü savundukları düşünceleri 2018 referandumundan önce savunsalar ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi Türkiye’ye gelmeseydi diyorum. Hatanın neresinden dönülürse kardır. O sebeple kendilerine siyasi hayatlarına başarılar diliyorum.
Yeni sistem, Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde partilerin önemi çok azalmıştır. Yeni sistemde %50+1 oy almak için mutlaka partiler arası ittifaklara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu sistemde Cumhurbaşkanlığı seçimine gidilirken iki ana ittifak olacaktır. Türkiye gibi ideolojik çatışmaların derin olduğu ülkelerde iki ittifaklı bir sistem büyük problemlere yol açacaktır. İktidar partisinden kopuşlar, muhalefetin ciddi çalışması halinde söz konusu olacaktır.
Bugünkü sistemde İnsan hakları ve hukuka dayalı reformların yapılması ancak Anayasa değişiklikleri ile mümkün olacaktır. Yasal düzenlemelerle yapılan reformlar vatandaşımızı ve Dünya kamuoyunu tatmin etmeyeceği gibi sistemin doğası gereği yapılan reformlar hayata da geçmeyecektir.
Bugünkü Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde ekonominin kötü gitmesi seçim sonuçlarını fazla etkilemeyecektir. Yeni sistemde insanlar konuşmaktan, yazmaktan ve örgütlenmekten, protesto yollarından korktukları için herkes evinde açlıktan ölecek ama ben açım diye bağıramayacaktır. Aç kalanlar ve işsizler bile mevcut iktidardan medet ummaya devam edeceklerdir.

-Osman BULDAN; Pandemi ülkemizi ve dünyayı etkiledi. Bu salgından ne zaman kurtulabiliriz?
-Ersönmez YARBAY; Dünya insanlarının %75’i aşılandığı taktirde bu salgın önemli ölçüde engellenecek. İnsanlık olarak normal hayatımıza döneceğiz. Dünya nasıl küreselleşiyorsa artık hastalıklar da o şekilde küreselleşiyor. Artık sadece kendimizin, şehrimizin veya ülkemizin sağlıklı olması yetmiyor, bütün dünyadaki insanların sağlıklı olması gerekiyor. İnsanlar ırk, dil ve din ayrımı yapmadan ortak salgınlara karşı birlikte mücadele vermek durumunda kalıyorlar.

-Osman BULDAN; Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi sizce ülke yönetiminde vaat edilen yararları sağlayacak gibi mi?
-Ersönmez YARBAY; Bugün Türkiye’de uygulanan Cumhurbaşkanlığı Sistemi vaat edilen yararların hiçbirini sağlamayacaktır. İslam ülkelerinde tartışma geleneği, itiraz alışkanlığı olmadığı için baştaki insan melek bile olsa onun etrafını saranlar onu gerçeklerden koparacaklar. Sadece Milliyetçilik ve silah teknolojisi kutsanarak, oluşturulan düşmanlar büyütülerek halk aldatılmaya devam edecektir. Kuzey Kore halkının yiyecek ekmeği yoktur ama Amerika’ya atacak füzeleri olduğu için mutludurlar ve başkan için gözyaşları sel olmaktadır.
Türkiye parti lideri olan Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nden kurtulmalı, illa başkanlık sistemi olacaksa ABD’deki gibi güçler ayrılığının kesin hakim olduğu Anayasal sistem kurulmalıdır.

-Osman BULDAN; Evet sevgili okurlar, Sayın Ersönmez YARBAY’a bu güzel söyleşi nedeniyle teşekkür ediyorum.Bir başka söyleşide tekrar buluşmak dileğiyle, sağlıkla kalın.
-Ersönmez YARBAY; Bende bu söyleşi nedeniyle teşekkür ediyorum. Buldan’da Yaşam Gazetesi okurlarına ve hemşehrilerime Ankara’dan selamlarımı gönderiyorum.
 
 
 

Bu yazı 4558 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum