BULDAN'DA EV PANSİYONCULUĞU
Osman BULDAN

Osman BULDAN

ANKARA MEKTUBU

BULDAN'DA EV PANSİYONCULUĞU

19 Temmuz 2020 - 13:36
Reklam

Sevgili Buldanlılar, bu ayki konumuz ev pansiyonculuğu. Peki  nedir bu ev pansiyonculuğu?
Şehre gelen kişilerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamak için, şehir sakinlerinin evlerinin tamamını veya bir kaç odasını belli bir kiralama ücreti alarak, şehre gelen bu kişilere kiralamasıdır.
Günümüzde tatil tercihleri de değişim göstermeye başlamıştır. Özellikle pandemi döneminde tatilciler, kalabalık konaklama yapılan oteller dışında yerlere yönelmeye başlamışlardır. Kimisi tekne  kiralamak suretiyle tatilini geçirmeye yönelirken, kimileri de  yazlık kiralama gibi tercihlere yönelmeye başlamıştır. Pansiyonlar, aile evi ortamı yaratarak, konaklamaya uygun,  istenildiğinde yeme-içme gereksinimlerinin de karşılandığı ya da mutfakta kendileri tarafından yapılacak yemeklerin yenilebildiği, bir çeşit aile işletmesi şeklinde işletilen yerlerdir. Ev pansiyonunu işleten aileler, şehre gelen kişileri misafir gibi karşılayarak ve  iyi bir şekilde konaklama ihtiyaçlarını gidererek, aile ortamı samimiliğini yaşatabilmektedirler. Aslında yeni dostlar kazanmak gibi bir getirisi olmasının yanında, ev pansiyonculuğu yapan aile içinde iyi bir gelir kaynağı da olmaktadır. Zira konaklamanın yanında yöresel ürünler pazarlanabilmektedir.
Bu tür evlerde hizmetler aile bireylerince yapıldığından ücretli bir çalışanda genelde yoktur. Bu da işletme maliyetine olumlu yansıyacağı için, talep edilen konaklama ücreti de buna paralel uygun olmakta ve tatilde ciddi bir gider kalemi olan konaklama ve yeme-içme giderleri de düşmekte ve tatilciler açısından daha uygun bir tatil masrafı oluşmaktadır.
Peki Buldan’da şehre gelenleri konaklatacak tesis sayısında yeterlilik var mıdır? Bazı girişimcilerin ekonomik destek alarak veya kendi sermayeleri ile bu ihtiyacı giderme çabaları elbette ki takdire şayandır ve desteklenmelidir. Ben 2000’li yılların başında bir girişim derneği yönetim kurulu üyesi olarak heyet halinde Hakkari İline yaptığımız bir ziyarette, şehirde açılan yeni otele de uğramıştık. Otel sahibi dertliydi ve halkın bu şehre kim gelir ve konaklar diyerek, yeni açtığı 2 yıldızlı otele ilgi göstermediğini beyan etmişti. Böyle davranılmamalıdır. Şehirler sadece üreterek değil, aynı zamanda ziyaret edilerek te kazanır ve kazandırır. Buldan İlçemiz, tarihi, doğası ve ünlü dokuma ürünleri ile elbette ziyaret edilmesi, gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdendir. Ankara Beypazarı İlçesine bakınız. Şu an Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mansur Yavaş beyin çalışmaları ve ilçe halkının desteğiyle, bugün önemli sayıda ziyaret edilen bir yere dönüşmüştür. Oysa Beypazarı havucuyla bilinen bir yerdi. Buldan’da ise, havuçtan daha fazlası elbette vardır.
Alternatif Turizmin yeni gözdesi “Kırsal Turizm” adı altında yapılan turizmin konaklama talebinin karşılanabilmesi için ev pansiyonculuğunun Buldan halkına anlatılması ve bu yolla da konaklama ihtiyacının uygun maliyetlerde karşılanabilme seçeneğinin tatilcilere sunulması önemlidir. Ev pansiyonculuğuna gereken önem verildiği takdirde, Buldan’da turizm potansiyelinde söz sahibi olunabilecek, şehre gelenler yörede tutulabilecek, yöreyi gezdikten sonra geceyi de o yörede geçirmeleri sağlanarak, turizmden daha fazla pay alınabilecektir. Ayrıca, Buldan Festivaline gelmek isteyenlerin konaklama taleplerinde seçenek sunulmuş olacaktır. Buldan’a şu ya da bu sebeple gelenlerin ilçede konaklamasının sağlanması, yeni istihdam alanları sağlayacağı gibi, Buldan’da üretilen dünyaca ünlü dokuma ürünleri ile yöresel tatların tanıtılmasına da fayda sağlayacağı kuşkusuzdur. Bu ayki yazıma da noktayı koyarken, Sevgili Buldanlılar başka yazımda buluşmak üzere, sağlıkla kalın.
 

Bu yazı 4576 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • M.Veli
  1 yıl önce
  Ev pansiyonculuğu Buldan'a yakışır. Yolu yöntemi öğretilirse gayet iyi olur.
 • Suat
  1 yıl önce
  Guzel bir yaklaşım, umarim Şirince benzeri bir ev pansiyonculuğu başlar
 • Nihat AYTÜRK
  1 yıl önce
  Çok güzel, yerinde, önemli ve gerekli it proje bence de. Nitekim Avrupa'da köylerde bile birçok evde Chambre d'hôte denilen 2-3 konuk odası var. Biz de Fransada bif aç köyde kalmıştık. Halâ o nostaljik hayatı hiç unutmayız. Tebrik eder, yararlı olmasını dilerim. Nihat AYTÜRK
 • Salih demirdelen
  1 yıl önce
  Çok guzel bi hizmet
 • Uğur ULUTÜRK
  1 yıl önce
  Kendi doğma topraklarına bir vefa, sılayı kalkındırma için kafa yoran, çaba gösterim vefakar insanlar var. Bu insanları var olan topraklara pranga vurulamaz. Biraz daha gayretle inanılmaz gelişme ivmesi kazanırlar. Vefalı insanların yüreklerine ve kalemlerine sağlık.