İbrahim ACIKARA

İbrahim ACIKARA

DE GİDİ DE

CİN GİBİ

07 Şubat 2020 - 12:44

  • Göz görmez, gulak duymaz oldu gari, ağzımızda diş de galmadı, bi ayağımız çukurda galan, hey gidi günler hey, esgerde ben Jandarma çavuşdum. Bitlis’in Ahlat kazasında üç metre garın içinde eskerlik ettim ben hemi de üçbuçuk sene, neeede o günle, diye konuştu Bodirlerin Fehmi.
Moramıdın Kahvesinde yanan sobanın yanı başındaki masada oturan Ekdilerin Hilmi’yle sohbet ediyordu. Ekdilerin Hilmi ile Bodirlerin Fehmi asker arkadaşıydı. Sürekli askerlik muhabbeti ederler, milleti usandırırlar hatta kahvedekiler “Alın artık hu teskereyi, bitirin galan eskerliği” diye şikâyet ederlerdi.
Gariplerin Sali’de severdi askerlik muhabbeti etmeyi. O günde tesadüf bunların masasındaydı. Muhabbet de esgerlikdi.
  • Ben de Samsun’da sıhhiyeciydim, diye girdi söze. “ Bi esger akıdeşim vaadı. Trabzon’lu Laz idi. Accıkda saf dı emme beni de bek seveedi.  Tesgereyi alcez gari bigün çıkdı geldi yanıma. “Çavuşum, eğer bizim orlara yolun düşerse buyur ge, benim misafirim ol” dedi. Ben de “İyi de ben seni nasıl bulcem hey akıdeş” diye sorunca doğru Garakolun yazıcısının yanına gitti. O zamanla saman kâğıtla vaadı. Bi top kâğıt gapmış gelmiş buncaz. Hemen galem buldu. Başladı cizikdirmeye. “Aha, burası Trabzon, ordan çıkdın Çayeli, ordan çıkdın Dedeli köyü” dedi emme kâğıt bitti. İkinci kâğıda geçdik. Dedeli köyünden başladı galdığı yeeden çiziktirmeye. Sokakları çiziyo, mahalleleri çiziyo. Ceryan direklerini çiziyo, dereleri tepeleri çiziyo.  Üle adam eve varasıya gada bütün dönemeçleri bile çiziyo. Çizerken çizerken on yedi dene kâğıt gullanmış. Evlerini de işaretledi. “Akıdeş öğrendin mi hinci bizim ev aha burası” dedi.
Hey yarabbim, nişliyem neeleere gidem. “Eh akıdeş yolumuz düşerse misafirin olurum” dedim,  veediği kâğıtlara cebime gattım. Biz tesgereyi aldık, Buldan’a geldik gari. Gel oldu git oldu Trabzon’a bi akıdeşin oğlunun tayini çıkmış, arabada yee va, sende gel dedile. Ben aldım bizim Laz oğlunun veediği kâğıtları, gittik vaadık Trabzon’a. Çizdiklerine bakıyom üle usda adam harfi harfine çizmiş. Herifin evini elimizlen gomuş gibe bulduk vaadık gari saamaşdık, öpüşdük. Bizi bek iyi gaaşıladı, misafir etti. Bizim saf dediğimiz adam meğersem cin gibeymiş, mühendis gibe kafa vaamış adamda.  
 
 

Bu yazı 1060 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum