Hülya Damgacı ŞAHİN

Hülya Damgacı ŞAHİN

TOPRAK

03 Kasım 2020 - 17:20

Toprak kedimizin adı, kendisi Buldanlı, 2019 yazında Buldan’a geldiğimizde 2 aylıktı ve ev aylardır oturulmadığından ve o yıl da mahallede fare bolluğundan dolayı evin kapısını açar açmaz sokaktan içeri fare girdi. Tabi bizde korkunç bir endişe ve ne yapacağını, nasıl davranacağını bilememe kararsızlığı vardı. Komşularımızın ısrarı ve kedinin çözüm olacağı düşüncesiyle kapımızın önünde bulduğumuz 2 aylık Toprak’ı eve aldık. Tabi ismini o anda çocuklarım koydu. Toprak ile tanışmamız bu şekilde oldu.
Buldan’daki evde kaldığımız sürece evimizin kedisi oldu, kimi akşam kaçıp, kediden korkan komşumuzun evinde geceyi geçirdi, kimi zaman onu korkutan yetişkin (adını izbandut koyduğumuz) kediden kaçıp yanımıza saklandı. Biz ona, o bize iyice alıştık. Vakit ilerleyip de bizim İstanbul’a dönme vaktimiz geldiğinde çocukları bir düşünmedir, hüzündür aldı, Toprak’tan nasıl ayrılacaklardı.  O zamana dek evde evcil hayvanın olmayacağına dair kesin düşüncem ise Toprak’ın sevimliliği ile değişmişti. Ben de kendime inanamıyordum.
Dolayısıyla, bir taşıma kabı satın alıp Toprak’ı ve anneannemizi İstanbul’a getirdik. Bir buçuk yıldır Toprak bizimle ve evimizin neşe kaynağı oldu. Onu memleketinden koparıp getirdik ama mutlu olduğunu düşünüyoruz. Buldanlı olması da onu başka türlü sevmemi sağlıyor. Umarım uzun yıllar da bizimle olur.
Geçen ayki yazımın peşinden Berber Nihatlar Konağı’nın belediyeye devrinin kararlaştırıldığı ve bu yılki bütçeye alındığı müjdesini aldım. Çok sevinerek konağın sahibi Semiha Teyze’me (Semiha Dönmez) müjdeyi verdim. İnşallah bir an önce üzerinden bir kış daha geçmeden önce çatısı yapılabilir. Konakla ilgili anılar ise bizzat sahibinin ağzından hazır. Bundan sonraki yazımda bu anıları toparlayıp yazmayı düşünüyorum.
İzmir, mucizelerin ve felaketin yaşandığı dağlarında çiçekler açan efsane bir kent, bu felaketi de inşallah atlatacağız, Elif ve Ayda bebekler umudun hiç bitmeyeceğini gösterdi bize. Keşke binalarımız sağlam olsaydı da hiçbir can kaybolmasaydı. Anneler babalar çocuksuz, çocuklar anne ve babasız kalmasaydı. Virüsle uğraşırken bir de bu sıkıntıyı yaşıyoruz, depremler yaşanacak, yer kabuğu hareket edecek, faylar kırılacak ama inşallah daha sağlam binalar yapalım, binaları denetleyelim, gerekirse ruhsat vermeyelim ama lütfen daha fazla can gitmesin artık…
Sağlıcakla kalmanız dileğiyle….
 

Bu yazı 4150 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum