EFELER, ÇALIKOVANLAR, MAFYA ve DÜZENLİ SUÇ ÖRGÜTLERİ
Dr. Halis ÖDEL

Dr. Halis ÖDEL

HALİS ÖDEL'İN KALEMİYLE

EFELER, ÇALIKOVANLAR, MAFYA ve DÜZENLİ SUÇ ÖRGÜTLERİ

08 Haziran 2021 - 11:01
Reklam

Kurtuluş Savaşı dönemi dağa çıkmış birçok insan vardır. Bunların eşkıya mı, yurtsever mi oldukları çoğu zaman belli değildir. Ege, efelerle doludur o zamanlar; ancak içlerinden bazılarının gariban Ege halkını soydukları, tecavüzlere kalkıştıkları sık rastlanmış olaylardır.
“Çalıkovan” olarak adlandırılan, kendini efe gibi gösterip ortalıklarda gezinenler de çok olmuş o vakitler. Elbette asıl efeler Milli Mücadeleye, Kuvayi Milliye’ye destek vermişler böylelikle Kurtuluş Savaşına büyük katkılar sağlamışlardır. Efelerin bazıları savaştan sonra Devlet tarafından “bekçi” kadrosuna alınmış; ya da kendilerine emekli maaşı bağlanmıştır. Adı ister eşkıya olsun, ister efe, isterse Güney Amerika'da evrensel boyuta ulaşmış Che Guevera misali “gerilla” vatan ve insanlık için canını ortaya koymak, canını feda etmek ne yüce bir duygudur!
Mafya, yani italyanca “Mafia”, bir dönem İtalya’nın Sardunya adasında işgalci Fransızlara karşı oluşturulan direniş örgütünün adıdır ve italyanca karşılığı ‘heybetli’ demektir. Mafia örgütü Sardunya halkıyla birlikte Fransızlara karşı verdiği mücadelede başarılı olur. Ancak ortalık yatıştıktan sonra, amacından uzaklaşır. Adadaki kükürt madeninde çalışan işçiler dahil, her geliri olandan haraç almaya başlar.

Yörük Ali Efe 

Sardunya’dan Amerika’ya göç eden bazı kişiler bu kanun dışı eylemlerini orada da sürdürürler. İçki yasaklarının uygulandığı on beş yıl boyunca bu ülkede kaçak içki dağıtımının baş aktörleri haline gelirler. Beton ticaretinden, kumarhanelere, uyuşturucu dağıtımına kadar her alanda kanunsuz işler yaparak büyük servet oluştururlar.
Sardunya’da uzun yıllardır müşterimiz, iki turistik eşya mağazası sahibi Bay Antonio ve oğlu Massimiliano’yu ziyaret için yıllar önce bir bahar ayında “Roma aktarmalı” bu güzel adaya gitmiştim. Günümüzde şık mağaza ve restoranları ile İtalya’nın en pahalı turistik yörelerindendir.
1993 yılı Nisan ayında da hem gezi, hem de “belki burada da bir müşteri ediniriz” düşüncesiyle Sicilya Palermo’ya gittim. Beni adanın geleneksel tüccarları ile tanıştıran rehberim Giusi Mandreucci’ye minnettarım! Sicilya ile ilgili birçok gerçeği ondan öğrendim.

Sicilya Palermo'da bir tekstil toptancısını ziyaretim 

Sicilya halkı, memleketlerinin Mafya ile özdeşleştirilmesinden son derece rahatsız; bu konudan nefret ediyorlar. Ancak turistik gelir kaygısı nedeniyle küçük mağazalarda en çok Marlon Brando’nun başrol oynadığı Baba “The Godfather” filmindeki karakter resminin basılı olduğu gömlekler revaçta…
Rehberim kıymetli Giusi Mandreucci, öğrencilik yıllarından bir anısını anlatmıştı bana. İngilizcesini geliştirmek için bir yaz tatilinde İngiltere’ye gider ve tüm öğrencilerin yaptığı gibi orada bir ailenin yanına yerleşir. Aile İtalya gibi sempati duyulan bu ülkeden gelmiş bu öğrenci kız ile çok mutlu olur, evde kahkahalar atılır. İlk günün akşam yemeği hep birlikte yenirken sohbet derinleşir. Öğrenci kıza İtalya’da nerede oturduğu sorulur. Yanıt “Sicilya” olunca, bir anda ortalık adeta buz keser ve tüm aile bireylerinin yüz ifadelerindeki sevecenlik kaybolur. Gece yatmadan önce evin salonunda bulunan şamdan, vazo gibi kıymetli bazı eşyaları ortadan kaldırırlar. Rehberim Giusi Mandeucci bunları anlatırken o günü adeta tekrar yaşarcasına gözlerinin dolduğunu fark etmiştim…
Televizyonlar ve basının ifadesiyle; suç örgütü lideri olarak adlandırılan Sedat Peker’in Youtube üzerinden gerçekleştirdiği yayınlar ülkemizde ve dünyada büyük ilgi görüyor ve milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Şahsın anlattıkları ile ülke hop oturuyor, hop kalkıyor. Yaklaşık iki aydır gündemde olan bu konu ile ilgili olarak en değer verdiğim açıklama bir eski Emniyet mensubu, emekli, Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanının bir televizyon kanalına verdiği röportaj oldu. Emekli emniyetçi aynen şöyle diyordu: Siyasilerin geçmişlerinde suç örgütü liderleri ile yakın temas halinde olmaları; onların bir gün, hem kendilerine, hem de ülkeye büyük zararlar vermeleriyle sonuçlanabilir...

Baba filmindeki rolü ile Marlon Brando

Şu gerçektir ki ülkenin gündeminde, bazı gerçeklerin ortaya çıkması, sadece bir kişinin internet üzerinden yaptığı doğru ya da yanlış olarak değerlendirilebilecek açıklamalara kaldıysa; bizlerin yani halkın; ayrıca ve bilhassa muhalefet partilerinin kendilerini cidden sorgulamaları gerekir…
Saygı, sevgi ve selamlarımla...

 İğdeli Hafız; akrabam, Milli Mücadelede Yörük Ali Efe'nin yanında yer almıştır 
 

Bu yazı 3165 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum