BULDANSPOR – 3
Atilla ARABACI

Atilla ARABACI

BULDANSPOR – 3

04 Ekim 2017 - 11:52
Reklam

Geçen sayıdan devam…

Turan mahallesinden de pek çok futbolcu abilerimiz yetişmiştir. Karadaban Kazım ve İsmet Araç kardeşler, Mesut Morca ve Mustafa kardeşler, daha sonra Şadi Çıplakoğlu kaleci olarak yetişti.

Yeni mahalleden Yılmaz ve Reşat Büyükdere, Halil ve Hasan Büyükdere kardeşler ve İzzet Büyükdere, Salih Tunç (Çam Salih) Ali Tunç ve Mehmet Tunç, Abdullah Çavuşoğlu Mustafa Orak, Etem Var, Avni Var, 4 Eylül’den Yahya Arabacı, Arap Ahmet Kaya, Halil Ünlü, İbrahim Alsoy, Nuri Arabacı, Gözlerli Yusuf, İbrahim Yolcu, Hacıbekir Metin Yalçın, bunlar da daha sonraki kuşaktan gelenler.

Cimo Ahmet Gökmen rahmetli, hafta sonları İzmir’den özel olarak otobüsle gelir, maçtan sonra tekrar dönerdi.

1950’li dönemlerde, bayramlarda Muğla’dan, Aydın’dan ve başka şehirlerden, kazalardan maç davetleri olur, 3 gün maçlar yapılırdı. Bende çerçeveli büyük boy 1954 yılına ait o efsane kadroya ait bir fotoğraf var. Muğla’da 3 gün maç oynanır. 3. Gün maç Buldan Gençliğin 4-3 galip iken yarıda kalan maça ait.

Rahmetli babamdan duyardım, daha sonraki yıllarda Beşiktaş’ın kaptanlığına kadar yükselen Kaya Köstepen’le karşılıklı oynadık derdi. Daha sonra 1-2 defa daha oynadıklarını anlatırdı. O günkü maçta da Kaya vardır. O zaman Aydın’da oynuyordur, ama Buldan Gençlik kuvvetli olduğu için Kaya’yı getirip oynatırlar. Kaya kendisi Muğlalıdır.

Boksör Kamil abinin deplasmanlarda yemek yemesi meşhurdur, 7-8 tabak yediği olurmuş.

Mesut Morca abi anlatıyor; bir gün Manisa Kula’dan davet gelir, maça gidilir. Maç çok çekişmeli geçer, olay çıkar, kavga olur, yarıda kalır. Maçtan sonra yemeğe gidilir, Herkes 3’er, 5’er tabak yer ama kamil 8 tabak yer.

Halil Büyükdere abinin isminin Pilavcı kalmasının sebebi, maçlardan sonra çok pilav yemesindendir.

Meşhur Yaşar abinin başkanlığı zamanında gene bir başka yere deplasmana gidilir. Maçtan 2-3 saat önce yemek yenir. Yemekler genelde hafif sebze türünden olur. Top oynarken futbolcuyu sıkmasın diye Yaşar abi et türü yemekleri yasaklar ama Kamil abi arkadaşlarından ayrı, sotalı bir yerde et yemeği yer. Fatura Yaşar abiye gelir, inceler. Bir kişi et yemeği yemiştir. Bunu kimin yediği araştırıldığında Kamil abinin yediği anlaşılır. Tabii ki Yaşar abiden fırçayı yemiştir Kamil abi ama umursamaaz.

1950’lı yılların o efsane kadrosu, 60’lı yıllara kadar devam etmiştir. Bir çok başarılara imza atmıştır. 1960 ihtilalinden sonra bir çokları başka şehirlere, bazıları da başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın diğer ülkelerine işçi olarak çalışmaya gitmişlerdir. Tabii ki en büyük etken ihtilalden sonra yaşanan krizdir.

Daha sonraki yetişen yeni nesil de Buldan’ımıza güzel günler yaşatmışlardır.

 

Devam edecek…

Bu yazı 3766 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum