BULDANSPOR (1)
Atilla ARABACI

Atilla ARABACI

BULDANSPOR (1)

11 Eylül 2017 - 10:04
Reklam

Uzun zamandır bir çok arkadaşımın ve dostlarımın bana vermiş olduğu teşvik ve cesaretle, Buldan Gençlik Spor Kulübü hakkında bir yazı hazırlamayı düşünüyordum. Bunun için çok iddia sahibi değilim. Geçtiğimiz yıllarda  bir dostumun çocuğuna öğretmeni ödev verir. Konu Buldanspor; ilk kuruluşu, başarıları ve faaliyetleri hakkındadır. Kaymakamlığa, belediyeye  ve bir çok yerlere, bilgi almak için müracaat ettiklerini ama herhangi bir bilgiye ulaşamadıklarını, internete girip bilgi almak istediklerini ama maalesef böyle bir şeyin orada da olmadığını, bazı arkadaşların bu konuda beni tavsiye ettiklerini söyledi. Ricada bulunarak yardımcı olmamı istedi. Ben de o gün elimden geldiği kadar, biraz uzun bir yazı hazırlamıştım. Arkadaş yarım sayfa yeter demişti ama yarım sayfayla Buldan Gençlik Spor Kulübü anlatılabilir mi?

Gene üzerine basarak söylüyorum, ben bu konuda iddia sahibi değilim. Babamın Buldan Gençlikte futbol oynamış olmasından dolayı biraz bilgi sahibi oldum. Çocukken her hafta Denizli’ye maçlara giderdim. Benim bilgilerim, oralarda gördüklerim, duyduklarım ve yıllar sonra, babamla birlikte futbol oynayan arkadaşlarının yapmış olduğu sohbetlerde, daha sonra gelen futbol oynayan abilerden zaman zaman yaptığımız sohbetlerden edindiğim bilgilerin birikiminden kaynaklanıyor.

Ben 1950’li yılların ortasında ilkokula başladıktan sonra Buldan Gençlik Spor Kulübü ile tanıştım. Hem siyah beyaz formayla hem de babamın futbolcu arkadaşlarıyla tanışma fırsatını yakaladım. Bu arada ayni zamanda Beşiktaş’ın siyah-beyaz formasına aşık oldum desem yerdir.

Buldan Gençlik hakkında ben ve zaman zaman Ahmet Kızılöz arkadaşımız, gazetemizde yazılar yazdık ve bilgiler sunduk. Şimdi onları burada tekrar uzun uzun bahsetmeyi gerek görmüyorum. Zaman zaman Yaşar Göçhan (Meşhur), Sarı A hmet Gökçe, Kıncı Mustafa ve bir çok arkadaşlarından yazılar yazıldı. Futbol yaşantılarından kesitler sunduk. Daha başkalarının futbol oynarken yaşadıkları anıları yazarsak daha güzel olur kanısındayım.

Babmadan kalan 1940’lı yılların bir çok resimleri var. İnşallah sizlerle onları paylaşacağız, Buldan için güzel bir yazı olur da iyi bir kaynak olarak tarihe kalır.

Futbol oynayan abilerimizle yaptığımız sohbetlerde biz senin kadar bilgi sahibi değiliz diye iltifat ediyorlar, sağolsunlar.

Buldan Gençlik Kulübü’nün kuruluşu 1932 yılındadır. Fakat faaliyete 1935 yılında geçmiştir. Bu tarihte yaşananları bize nakledecek insanlar gerçek dünyaya göçtükleri için ancak duyduklarımızı sizlere anlatma şansımız var.

1930 sonrası, 1940, 1950, 1960 yıllarına ait benim elimde fotoğraflar mevcut. Sırası geldiğinde onları yayınlayacağız. Benim şahsi bilgilerim 1950 yıllarının ikinci yarısı ve daha sonraki yıllara aittir.

1040’lı yıllara ait fotoğraflardan tanıdıklarımın isimlerini sayabildiklerim şöyle: Kalede Hidayet, Boduk Mustafa Sancar, Şeriflerin Reşat Demirbağ; Yahya Arabacı, Esmer Ali Türkmenoğlu, Kıncı Mustafa, Edip (Nüfus Müdürünün oğlu). Kendisinin İstanbul’a gittikten sonra Galatasaray’a gittiğini duydum, ama oynayıp oynamadığını bilmiyorum. Buldanlı değildir.) 1953 yılında Ahmet Gökçe(Sarı) abiyi Fenerbahçe’ye götürmüştür. Ama transferin son günü imza atılmadan önce, federasyon bir görevli gönderip, o sene amatörlükten profesyonelliğe geçişi durdurunca imza kalmıştır. Kısmet olmamıştır. Olsa Lefter, Can Bartu’larla futbol oynama şansı doğacaktı. Belki milli takımda bir Buldanlımız olurdu. Kendisi çok iyi bir futbolcuydu. Çocukluğumda seyretme şansını yakaladım. Halen İstanbul’da yaşıyor. Buldanlı bir baba dostumuzdur, uzun, sağlıklı bir ömür diliyoruz.

Bir başka fotoğraf: Kaleci Bodiri Halla, Tarzan Mehmet, Meşhur Yaşar, Golası Hacı, Yahya Arabacı, Hasan Maçkan (Beleşçi), Halil Ocakçıoğlu, H.Ahmet Tek, Cemil İğdeli, Velçi Halil, Ahmet Gökçe (Sarı).

Ayrı bir fotoğraf: Yahya Arabacı, Halil Gökçe, Ali İhsan Türkmenoğlu, Necati Çimenci, Tarzan Mehmet, H. Ahmet Tek, Velçi Halil.

Gene bir başka fotoğraf: Ahmet Gökçe, Cemil İğdeli, Velçi Halil, H. Ahmet Tek, Edip, Hasan Maçkan, Tarzan Mehmet, Yahya Arabacı, Kolağası Hacı, Meşhur Yaşar, Kaleci Bodiri Halla.

Bir başka resim: Cemil İğdeli, Boduk Mustafa, Sarı Ahmet Gökçe, Kıncı Mustafa, H.Ahmet Tek, Cevat İğdeli, Velçi Halil, Kaleci Güllü Habip, Yahya Arabacı, Meşhur Yaşar.

Bu kadro, uzun yıllar beraber oynadıkları için çok güzel maçlar çıkarmışlardır. Eğer bugün o güzel kadro olsa, inanın Denizlispor’un tozunu attırırdı.

Devam edecek…

Bu yazı 2996 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum