GURTTAŞ


Tenhaydı o gün Moramıdın Kahvesi. Hayırsız Kamil girdi geldi kahveye, oturdu yanlarına. Kahveci Halil İbram’a sade kahvesini söyledi.Seyreklerin Hilmi cevapladı,Üle oğlum siz okula gidmebbamısınız, deye. Bende öğretmenimiz hasda olmuş, bizi müdür evinize gidin deye yolleyyo, dedim. Anam bek taslandı galan. Bi üzüldü bi üzüldü. Mahallenin garılarınnan anlaşmışla, bizim gadın öğretmene bakmaya gitmişle hep bir.
Anam soomuş öğretmene “ Geçmiş olsun, hasda olmuşsun, neyin vaa” deye. Öğretmen de “Kürtaj oldum ben abla, bir iki güne gada gitcem okula” demiş. Aaşam oltu yemek yirken babama anladıveedi anam. “Bunların öğretmeni gurttaş olmuş, ondan gitmebbamış okula” deye. Cahil anam kürtaja, gurttaş deye anlamış.
Ben de öğretmen geldiği gün akıdeşlere deyvediydim. Öğretmen gurttaş olmuş akıdeşle, ben ne demek deye soocem dedim. Öğretmen sınıfa girdi ben hemen atıldım. “Öğretmenim gurttaş olmuşsunuz, geçmiş olsun, gurttaş ne biçim hastalık, ne demektir gurttaş” deyesiye gada öğretmen bi sinirlendi, beni bi dövdü, bi dövdü. Ülen şaş herif senden başka soocek galmadı mı? Taa o günden beri bek şaşımdır gari.